29. listopadu 2020

Přesazovací podložka


 

Nevím jak u vás, u nás se vždycky přesazovaly kytky na novinách. Což je fajn recyklace, ale noviny se vždycky rozmáčí a udržet zeminu a těch pár stránkách denního tisku je prakticky nemožné, zemina je pak prostě všude.

A tak jsem se rozhodla si vyrobit přesazovací podložku a tím tento problém jednou pro vždy vyřešit. Pak mě napadlo, že možná podobný problém bude mít víc zapálených pěstitelů pokojovek. Takže nyní můžete moje přesazovací podložky najít v Zahradě na niti i na e-shopu.

Podložku stačí rozbalit na stole či na zemi, secvaknout patentky v rozích a můžete se pustit do přesazování. Když jste hotoví, jednoduše vysypete nepotřebný materiál do koše, vyklepete, srolujete a máte uklizeno.

Když jsem přemýšlela, jaký zvolit materiál, aby byla přesazovací podložka funkční, příjemná na používání a pokud možno i hezká, došla jsem k pratelnému papíru.






Jde o materiál vyrobený z papíru s latexovou impregnací. Jde o tzv. pratelný papír, který je voděodolný a dá se omývat a znovu používat. 

Přesazovací podložka díky němu vypadá opravdu krásně. Černý papír jsem doplnila zlatými patentkami a koženým páskem, díky kterému ji snadno zarolujete do ruličky a schováte pro příští použití. Dohromady to vypadá řekla bych až luxusně! Myslím, že takováhle podložka by mohla posloužit i jako dárek pro pořádkumilovného kytkofila.

15. listopadu 2020

Aeráriový adventní svícen


Adventní zapalování svíček je krásná a hojně rozšířená předvánoční tradice. Nejrůznější věnce najdete před Vánoci snad v každém květinářství. Stejně je tomu i u Zahrady na niti. U mě ale tradiční jehličnatá okruží nehledejte. Svíčky tu totiž, stejně jako většina rostlin, levitují.

Přemýšlíte každý rok, jak advent a Vánoce pojmout jinak? Máte rádi tradice, ale ještě raději prozkoumáváte současné trendy? A nebo máte malé dítě či neposednou kočku a adventní věnec, natožpak se zapálenými svíčkami, u vás doma nepřipadá v úvahu? V tom případě zkuste letos svíčky umístit do závěsných aerárií a pozvednout je do výšky.


Aeráriový adventní svícen na první adventní neděli...

23. října 2020

Dopřejte svým pokojovkám lázeň!

Protože svoje pokojovky miluju a udělala bych pro ně všechno, několikrát do roka je všechny odtahám do koupelny do vany a pořádně je osprchuju. Jestli svoje pokojovky nekoupete, moc doporučuji jim tuhle lázeňskou proceduru dopřát aspoň na jaře a na podzim. Udělá jim to fakt dobře.

Smyjete jim z listů všechen prach a nečistoty a taky jim ukážete, že se staráte a že vám na nich záleží! Varianta je samozřejmě také mokrý hadřík a pěkně lístek po lístku otřít, ale na to já nemám trpělivost a u některých drobnolistých rostlin teda ani čas... 

Další možností je je všechny vystrčit pěkně ven na déšť, to je ještě vyšší level rostlinného spa, dešťovka dělá zázraky! Když ale tu možnost nemáte nebo se vám nechce tahat je všechny pět pater na zahradu, spokojí se vaše pokojovky i s vanou či sprchovým koutem. Určitě lepší než nic!


Protože už svoje kytky sprchuju odpradávna, mám pro vás pár tipů, jak na to:

Pokojovky je dobré na očistnou procedůru připravit dopředu. Dejte jim vodní půst a pár dní až týden před lázní je nezalévejte. Je třeba počítat s tím, že se při sprchování substrát namočí a to by některým druhům jako jsou třeba sukulenty nemuselo udělat dobře.

Před samotnou koupelí připravte koupelnu. Na dno vany dejte mokrý hadr, který zabrání jejímu poškrábání, já používám gumovou rohožku.

20. října 2020

Vlaštovky ochranitelky

Vlaštovky jsou ve Španělsku a Portugalsku symbolem štěstí a ochrany. Proto tu často spatříte keramické vlaštovky na fasádách domu i jako dekorace na zdech interierů. Páreček těchto keramických vlaštovek jsem si kdysi dávno přivezla z Valencie, která je proslulá keramickým řemeslem po staletí. Do teď mi tyhle dva ptačí suvenýry dělají velkou radost, jak nám zdobí kuchyň a určitě nás i ochraňují.




A protože tyhle vlaštovky mi přirostly k srdci velmi pevně, rozhodla jsem se je zařadit do sortimentu Zahrady na niti. Dalo to trochu práce, ale podařilo se a tak mě strašně těší, že si vlaštovky ochranitelky teď můžete pořídit domu i vy!

10. září 2020

Doprava zdarma!

 Do 20. září můžete v e-shopu Zahrady na niti využít DOPRAVU ZDARMA,

 která se vám načte u každé objednávky nad 400 Kč, 

pokud zadáte kód BABILETO



Protože kolik kytek mám, tolikrát jsem člověkem!

27. srpna 2020

Jak osázet vlhkomilné terárium


Jak osázet sukulentní terárium už jsem podrobně popsala v jiném příspěvku, tak teď se můžeme vrhnout na to vlhkomilné:


1/ volba vhodné nádoby pro vlhkomilné terárium

Na rozdíl od sukulentního rostliného terária, vlhkomilné terárium by mělo být co nejvíce uzavřené, aby se v něm dobře drželo vlhko. Pokud jste terárium nikdy neosazovali doporučuji alespoň pro začátek zvolit nádobu, do které strčíte ruku. Terária s úzkým hrdlem se osazují o poznání hůře a chce to mnohem větší dávku trpělivosti a šikovnosti. 

Můžete zvolit klidně i nádobu s víkem či špuntem, vlhkomilná terária můžou být i zcela uzavřená, voda v nich cirkuluje a jsou pak prakticky bezudržbová. Můžete se inspirovat třeba u jednoho anglického džentlmena.


19. srpna 2020

Jak vypěstovat avokádo z pecky



S aktuálním trendem avokádových chlebů a hipster snídaní přišel i trend spadající do sekce urban jungle a no waste. Jak jinak totiž využít avokádovou pecku, než jí nechat vyklíčit a vypěstovat si vlastní avokádový stromek.


Persea americana českým pohádkovým jménem hruškovec přelahodný je tropický strom původem z Mexika dorůstající až 20 metrů. Hruškovce začínají plodit po 6 - 10 letech a jsou  cizosprašné, což znemaná, že musíte mít více rostlin aby se jejich květy navzájem opylovaly. Pokud se vám podaří vypěstovat vlastní avokádo, nejspíš to nebude avokádo na které jste zvyklí. Pěstované kultivary vyšlechtěné na produkci velkých plodů se množí řízkováním, pohlavním množením přes semena se šlechtěné charakteristiky plodů ztrácí.


Vypěstovat avokádový stromek z pecky je vcelku jednoduché a zvládne to i úplý začátečník v pěstování. Tady jsem vám sepsala podrobný návod jak na to:


2. května 2020

Report z Rostlinné štafety vol. 16

Dočkali jsme se a první letošní Rostlinná štafeta je za námi a tady je krátký fotoreport. Moc děkuji všem za účast i v této prapodivné době a těším se na další jarní štafety, nejbližší bude 14. května, pak 27. května a 18. červnajste srdečně zváni!


Těsně před vypuknutím Rostlinné štafety...


28. dubna 2020

První letošní Rostlinná štafeta



Konečně je to tady, ač s hygienickými omezeními, je tu první letošní Rostlinná štafeta a doufám, že jste všichni tak natěšení jako já!

Štafeta proběhne tuto středu 29.4. od 10 do 18 hodin před Zahradou na niti. Pokud jste nikdy na žádné štafetě nebyli, můžete se mrknout na fotoreporty z předchozích kol a dozvědět se jak štafeta vlastně vznikla tady.

15. dubna 2020

Jak zazelenit slunečný balkón




Jak zazelenit severovýchodní balkón už jsem psala v minulém příspěvku a na pokračování jsem úplně zapomněla, tak děkuji, že jste se připomněli a já konečně dokončila balkónové pokračování, děkuji za trpělivost! 
Jak na jižní či jihozápadní balkón, kam svítí slunce požehnaně a člověku se zdá, že na něm nic nemůže vydržet?


U sluncem exponovaných balkónů bývá největší problém, že se dokáží rozpálit občas doslova do běla a rozžahvené materiály ještě teplo dlouho sálají, takže se výheň umocňuje. Je proto vhodné se zamyslet, zda by bylo možné rozpálení balkónu jakkoliv omezit, možností je spousta. Žár slunce sníží zastínění zatahovatelnými závěsy/žaluziemi, slunečníkem nebo markýzou, dřevěné obložení se tolik nerozpálí a nesálá potom teplo. Pomáhá i dřevěná podlaha, stačí koupit skládací dřevěné dlaždice.




Stejně jako na stinném balkóně jsou základem vhodné nádoby. Čím větší tím lepší, protože se z nich pak voda neodpaří tak rychle. Dobré je zvolit i vhodný materiál, který se nebude tolik rozpalovat, tedy třeba terakota, keramika či dřevěné bedny s plastovým pytlem taky dobře poslouží. Fajn je třeba použít dovnitř i izolaci z polystyrenu, která poslouží v zimě i v létě. Každý květináč či nádoba musí mít drenážní otvor, kudy bude moci odtéct přebytečná voda. U květináčů určitě doporučuji podmisky, pokud je to možné, kde se voda zachytí a rostliny ji mohou čerpat postupně. 
Neopomeňte také statiku balkónu, hodně velkých a těžkých nádob může být docela zátěž a ne všechny balkóny jsou na to stavěné!

9. dubna 2020

Kdy přebalit kokedamu

O tom jak dlouho kokedamy vydrží jsem už psala tady. Ale nic netrvá věčně i kokedamu je v některých případech potřeba předělat.

A kdy je to tedy vlastně potřeba? Odpověď je jednoduchá: je to tehdy, pokud je rostlina už tak velká, že jí bal nestačí nebo se kokedama z nějakého důvodu začala rozpadat.




Na fotce vidíte asi tři roky starou kokedamu s nolinou, která vypadá přesně tak, jak má taková kokedama po takové době vypadat... mech zhnědnul, což se stane většinou do měsíce či dvou od výroby, protože mech v interiérových podmínkách nepřežije (pokud ho nemáte v teráriu či aeráriu), nadále ale plní funkci přírodního květináče. Více o mechu na kokedamách jsem psala tady.
Občas se děje, že se na povrchu kokedamy objevují kořeny, většinou se ale jen vynoří a zase zarostou zpět. Když totiž kořen narazí na světlo a na vzduch, pochopí, že to pro něj není vhodné prostředí a radši pokračuje v růstu zpět do kokedamy, kde je vlhko a tma. 

To co se na této kokedamě na první pohled může zdát jako plíseň na povrchu balu, to je ve většině případů vodní kámen. Pokud máte tvrdou vodu, ale nechcete mít na kokedamě bílý povlak vodního kamene, zalévejte kokedamy převařenou nebo uplně nejlíp dešťovou vodou. Zřídka se může na kokedamě opravdu vyskytnout i plíseň, o tom co s ní a jak jí poznat jsem psala tady.

2. dubna 2020

Jak přesadit pokojovky



Už jste přesadili pokojovky? Jaro je ideální čas na přesazení vašich domácích zelených miláčků. Teď máme toho času trochu víc, tak se do toho pojďte pustit se mnou! Je to skvělej relax u kterého můžete úplně vypnout, taková rostlinná terapie!

S jarem vždycky dostávám spoustu dotazů na přesazování pokojovek, a tak jsem tentokrát natočila video, v kterém odpovídám na všechny nejčastější dotazy. Dozvíte se v něm, kdy přesazovat, jak a do čeho, jaký použít substát nebo na co si dát pozor...

Každý má možná trochu jiné postupy a zvyky, já vám ukážu, jak pokojovky přesazuji já a pokusím se vám i srozumitelně nastínit proč a jak co dělám.

Na video Jak přesadit pokojovky se můžete podívat na IGTV nebo na youtube. Budu moc ráda, když mi dáte na oplátku nějaké svoje osvědčené tipy a pokud budete mít ještě nějaké doplňující dotazy, neváhejte se zeptat v komentářích.


Tak přesazování zdar!

Pohlednice Plant therapy z kolekce rostlinných aforismů






20. března 2020

Koronavirové prázdniny


Tak máme za sebou prvních pár dní karantény. Zahrada na niti je zavřená, i když oficiálně mohou květinářství zůstat otevřená. Venkovní zahradnictví a velkoobchody chápu, květinářství moc ne, ale to je asi jedno. Mám pocit, že vše nejrychleji zvládneme, když se budeme všichni snažit opravdu co nejvíce přerušit jakékoliv kontakty mezi sebou...

28. února 2020

Řasokoule v Loskutákovi

Úplně jsem zapomněla na rozhovor o řasokoulích pro pořad Rady ptáka loskutáka, až dnes mi ho připomněla jedna zákaznice, která díky němu objevila Zahradu na niti. 



Dostat do Zahrady celý štáb, kameru a světla, to je někdy logistický oříšek a někdo holt musí zůstat venku...


Andulky musí vždycky na natáčení dozadu do komory, protože milujou, když se mluví a rádi si přidávají do hovoru... a to se nelíbi zvlášť pánům zvukařům


Rozhovory v mém domácím prostředí jsou nejlepší, protože jsem mnohem méně nervózní než někde ve studiu. Jediné na co se soustředím je, abych se nezakoktala a nemusela vše znova opakovat, protože s každým opakováním je to horší... tentokrát to bylo na první dobrou, uf!

Bohužel nemám na to se na sebe koukat a poslouchat se, takže ten rozhovor nikdy neuvidím, ale vy klidně můžete, tady je




24. února 2020

První jarní Rostlinná štafeta je tu!

Je pro mě vždycky dost těžké určit datum první jarní Rostlinné štafety, zvlášť teď, když si s námi počasí hraje jak se mu zlíbí...

Ale nakonec jsem došla k závěru, že začátkem dubna už určitě bude venku krásně a stanovila jsem letošní první Rostlinnou štafetu na 7. dubna! I když, jestli to s tím počasím takhle půjde dál, tak bude tou dobou už začátek léta, kdo ví!

13. února 2020

Jak roste koření

Jeden z velkých zážitků z cesty po Srí Lance pro mě bylo rozhodně koření. Když se řekne koření, automaticky se mi vybaví sušené kuličky pepře, barevné prášky sladké papriky a žluté kurkumy a srolované tyčky skořice...

Tentokrát jsem ale měla možnost vidět koření úplně jinak - čerstvé, ještě nedozrálé, nesklizené a přímo na stromě/keři/liáně, na které roste, prostě zážitek!
V Kandy jsme totiž bydleli v Airbnb u jedné milé dámy, která měla zahradu plnou koření a když viděla moje nadšení, neváhala mě po své džungli za domem provést.

A tak jsem poprvé v životě viděla čestvé kakaové boby

Hřebíčkovec kořenný je obří strom původem z Moluckých ostrovů v Indonésii

A koření nazývané hřebíček jsou vlastně nerozvitá poupata