19. června 2015

O mechu a kokedamách

Další častá otázka... Jak to vlastně je s tím mechem na kokedamách? Proč je ze začátku mech na kokedamě krásně zelený, ale po několika týdnech začíná hnědnout?
Děje se tak hlavně proto, že v interiéru nejsou pro pěstování mechu vhodné podmínky. Mech potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, kterou mu většinou uvnitř našich příbytků nejsme schopní zajistit, navíc je velmi citlivý na chlorovanou vodu.


Mech na kokedamě proto působí spíše jako takový přírodní květináč, aby se zemina při namáčení nevyplavovala. Časem kořeny uvnitř prorostou celý kulatý bal, který se tak utuží, že mech už ani není potřeba. Kokedama má pak spíše hnědou či černou barvu. 


jako tenhle starouš olivovník Hugo, už dávno nemá zelený mech, ale začaly se na něm tvořit zelené řasy a to vypadá taky velmi pěkně, o trávovém rozcuchu nemluvě


Mech sice za chvíli zhnědne, ale není radno zoufat, může se totiž stát, že to u vás s těmi mechovými podmínkami nebude tak strašné (zvlášť pokud máte vlhkomilnou rostlinu), mech se časem postupně obnoví a kokedamu krásně poroste. 
jako na téhle dva roky staré kokedamě, síťka z provázků je tak zarostlá v mechu, že už ani není vidět
Není ale dobré se tomu snažit napomoci příliš častým namáčením kokedamy do vody, to nesvědčí rostlinám, kterým by mohly začít uhnívat kořeny. Přeci jen namočením se bal poměrně dost nasákne a většina rostlin nemá rádo přelévání! 
Pokud chcete mechu pomoci v růstu, můžete kokedamu častěji rosit.


sličná palmička chamaedora sličná


A když budete mít štěstí (a vhodné podmínky), tak vaše kokedama po pár letech může vypadat i takhle.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za komentáře!