30. srpna 2013

Hnízdečka z Valencie

Mám ráda keramiku, hlavně tu jednoduchou s lehkostí a nápadem.
Jestli to máte taky tak, tak nad kousky od UsemyArt budete dělat stejné ooch a áách, jako já...


UsemyArt je sice název anglický, ale střtřetávají se v něm další dvě kultury. UsemyArt keramika totiž vzniká pod rukama Češky Barbory Lehké v její dílně ve španělské Valencii.

Já i Bára máme rády tillandsie. Vzdušné rostlinné krásky, co dokáží zázračně žít jen ze vzdušné vlhkosti.
Tak vznikla jemná a svěží kolekce zvaná Nidos, tedy hnízda.
Bára jí vytvořila speciálně pro tillandsie a speciálně pro Zahradu na niti.

Každý kousek je originál, ručně vyrobený, glazvaný a pálený na 1000°C.


29. srpna 2013

Královna bylinek

Protože docela ráda vařím a mám ráda bylinky, přemýšlela jsem, jak mít nějaké to zelené koření doma celý rok. Pátrala jsem a pátrala, až jsem objevila bazalku, a ne jen tak ledajakou! Vytrvalou bazalku!

bazalka posvátná
Obyčejnou bazalku pravou (Ocimum basalicum) všichni dobře známe, květináč plný čerstvých vonných stonků bazalky pravé můžeme koupit v každém supermarketu. Má to ale jednu nevýhodu, taková bazalka vám moc dlouho nevydrží, je to totiž letnička, která po odkvětu umírá. Nevím jak vám, ale mě se většinou nepodaří jí udržet ani do toho květu...

Málokdo ale ví, že kromě zmíněné jednoleté bazalky pravé, existuje přes 60 dalších druhů bazalky. Většinou pochází z tropických či subtropických oblastí, takže se u nás dají pěstovat trochu jako pokojové rostliny. 
Vybrala jsem tedy několik druhů vytrvalé bazalky a voilà - bazalkové kokedamy jsou na světě!

Bazalka je královna bylinek, její název je totiž odvozen od řeckého slova basileus neboli král. Pochází z tropické Asie, Afriky a mírné oblasti Ameriky, je tak pěstována po celém světě již více než 3 tisíce let a jsou s ní spjaty nejrůznější tradice a pověry. V Řecku přinášely ženy větvičky bazalky do kostela na svatého Basilea (Nový rok), v muslimských a hinduistických zemích byla vysazována na hroby, protože  je jí přisuzována schopnost zahánět zlé duchy a démony.
Údajně má také afrodiziakální účinky, může přinést do rodiny bohatství a je symbolem čisté lásky a přátelství.

28. srpna 2013

Marianne romance a rozhovor


Mám ráda časopis Marianne bydlení, každý měsíc se těším na novou várku inspirace a designu. Miluju rubriku Jak bydlí a žijí, prostě mě tak trochu voyersky baví koukat lidem do bytu a zahrad!
A tak mě moc potěšil článek Malá jarní romance od designérky Adély Kudrnové právě z Maranne bydlení. Originální nápad, jak si zkrášlit svá okna pomocí obyčejného vlizelínu a závěsných aerárii ze Zahrady na nitiJaro už je sice dávno fuč a dokonce i léto už si balí svých pár švestek, ale inspirace není nikdy dost! 
A určitě také navštivte Adélin inspirativní blog Chic Ada o interiérovém designu!

A když už jsme u Marianne, na Marianne webu najdete i pár zajímavých rozhovorů, třeba ten můj z cyklu Ženy s podnikatelským duchem ;-)

27. srpna 2013

Kokedamy - seznamte se!




Když se řekne tradiční japonská rostlina, určitě první, co se vám vybaví bude bonsaj, miniaturní stromeček rostoucí z malé keramické misky často doplněný kameny či trávou, tvořící miniaturní zahrádku. Donedávna zábava výhradně japonských penzistů získala popularitu i u mladší generace a rázem se z ní stal módní trend.

Bonsaje jsou vlastně druh umění s dlouhou historií a velkou tradicí. Péče o ně a tvarování bonsají vyžaduje hodně času, trpělivosti a také patřičné znalosti. Jejich pěstování není hračka, vypěstovat krásnou bonsaj je záležitost na léta, někdy i na celý život a ty nejkrásnější bonsaje se dědí po generace.

Na rozdíl od bonsají, jejichž historie sahá až do japonského Heianského období (794 - 1185), historie kokedam není tak stará. Kokedama (苔玉) v doslovném překladu znamená mechová koule. Jde o rostlinu v kulatém balu zeminy, který je obalený mechem. Existují dva typy kokedam - levitující kokedama, která se zavěšuje do prostoru a tradičnější kokedáma, která se umísťuje na talířek či misku.



Původ kokedam není úplně objasněn, existuje ale obecně přijímaná teorie, že kokedamy pochází z bonsají ve stylu nearai, který byl v Japonsku populární během období Edo (1603 - 1867). Nearai bonsaje byly pěstovány tak, aby jejich kořenový systém vytvořil v nádobě kompaktní pevnou strukturu a po vyjmutí z nádoby si zachoval její tvar. Bonsaje s takto pevným balem pak byly z nádob vyjmuty a umístěny na podstavec, kde se nechaly porůst mechem. Byla tak zvýrazněna jejich přirozená krása. 

Do kokedam jsou v jejich domovině - Asii - používány právě  hlavně bonsaje a různé trvalky. Vzhledem k našemu podnebí ale existuje jen velmi málo rostlin, které jsou schopné přečkat zimu venku v závěsné kouli, proto používám do kokedam především pokojové rostliny, které se pěstují v interiéru a jsou vcelku nenáročné na údržbu.



Kokedamy jsou jednoduchou alternativou k bonsajím, snadno se pěstují. Péče o kokedamy se moc neliší od péče o běžné květiny v květináčích, vždy záleží hlavně na druhu rostliny. Odlišný je pouze proces zalévání, kdy se kokedama nechá nasáknout vodou v misce a pak se opět zavěsí, ale to zvládne i začátečník. 

Kromě toho, kokedamy jsou mnohem stylovější než bonsaje, právě kvůli tomu, že se mohou zavěsit, nezabírají tak mnoho místa a mohou být umístěny v jakékoliv místnosti, kde je dostatek světla. Vždy je ale dobré vybrat tu správnou rostlinu, které budou sedět konkrétní podmínky.

Jak se o kokedamy zalévají a jaké jsou nároky jednotlivých druhů se můžete dočíst zde.

Zahrada na niti v tisku



O Zahradě na niti jste se už také mohli dočíst v tisku!

Třeba v časopisech Elle, Marianne bydlení, Pěkné bydlení, Flóra na zahradě, Rodinný dům, Rezidence, v příloze Deníku s názvem Moje rodina, v pražské příloze MF Dnes nebo na serverech idnes.cz či marianne.cz.