28. ledna 2017

Jezerní skřítek

zdroj

Vypadá to jako kulatý vodní mech a je to asi nejroztomilejší rostlina na planetě, jmenuje se řasokoule zelená a člověk má nutkavý pocit strčit ruku do vody a trochu se s tou kuličkou pomazlit... že jste to v životě neviděli? Já jsem jí objevila nedávno a jsem z téhle podvodní rostliny úplně dojatá!

Ve skutečnosti tenhle zelený semiš není mechová koule, ale řasová koule Cladophora aegagropila, česky řasokoule zelená, která se vyskytuje jen na několika místech na severní polokouli naší planety, a to v jezerech ve Skotsku a Estonsku, v jezerech japonského ostrova Hokkaidō a v islandském jezeře Mývatn, kde řasokoule tvoří velké kolonie.


zdroj

Tyhle semišové kouličky žijí spíše v mělčích jezerních vodách, kde mají dostatek světla a proudy je ve vodě otáčí, takže jsou kulaté a zelené ze všech stran, aby mohly provádět fotosyntézu. Pokud se koule z nějakého důvodu rozpadne, zase pěkně pomaloučku doroste, přírůstek je asi jen 5mm za rok a neroste do nekonečna, prostě jen tak, aby sluneční paprsky dosály co nejdál k jejímu středu.


zdroj

Největší řasokouloví macci jsou v japonském jezeře Akan, kde dorůstají až 30cm v průměru, jsou považovány za přírodní bohatství a mají zaslouženou pozornost. Každý japonec ví, co je Marimo, jak se jim tu říká, Marimo je v doslovném překladu kulatý plevel. V původním jazyce národa Ainu z ostrova Hokkaidō se řase také říká torasampe , což znamená jezerní skřítek, to je hodně výstižné jméno, si myslím.

Kolonie Marimo v jezeře Akan, které je součástí Národního parku Akan, jsou chráněny už od roku 1920, protože si je lidé často odnášeli domů jako mazlíčky a jejich počty se tak začaly snižovat. V padesátých letech jejich počet klesl natolik, že hrozil zánik této marimo kolonie v Akanu, a tak vznikla celonárodní výzva s apelem na lidi, kteří mají marimo doma v akváriu, aby je vrátili zpět do jezera Akan. Od té doby se tu každý podzim koná Marimo festival na podporu jedinečné řasové koule, která se díky této pozornosti stala maskotem ostrova Hokkaido. A nejen to, stala se také symbolem ekovzdělávání, a to hlavně díky paralele s naší planetou, která je zelená a také se otáčí a sluneční paprsky tak dopadají na celý její povrch. A nebylo by to Japonsko, kdyby nevymyslelo
pořádný reklamní produkt, a tak vznikl panáček
Marimokkori, maskot ostrova Hokkaido
, prostě chlapec
s řasokoulí místo hlavy a boulí v rozkroku :-D

Na Islandu byly kolonie řasokoulí objeveny až v roce 1978 a chráněné jsou až od roku 2006, protože se zjistilo, že se jejich počty také záhadně zmenšují a některé kolonie už zcela zanikly. Trochu mě mrzí, že jsem o řasokoulích vůbec nevěděla, když jsme u jezera Mývatn stanovali, ale uklidňuje mě jen to, že bych se k němu přes ty mračna komárů asi stejně neodvážila, natož abych se v těch srpnových 14 stupních svlíkla do plavek a ponořila se za nima...Řasokoule se od té doby začaly pěstovat uměle v akváriích, takže jejich domácí pěstování už nijak neohrožuje přírodní ekosystémy, naopak se tak šíří povědomí o těchto kulatých jezerních skřítcích.


Řasokoule můžete mít i v akváriu s rybičkama, které s nimi hrají podvodní fotbal (zdroj)

Když jsem se o těchto sametových kuličkách poprvé dočetla úplně mi učarovaly a hned jsem je viděla jak si plavou ve Sputnicích, což jsou kulatá terária na třech nožkách, které jsem si u sklářů nechávala foukat dávno před tím, než jsem objevila řasokoule. A tak jsem hned pár řasokoulí na zkoušku objednala a vytvořila taková malá sputničí miniakvárka...

Velký a střední Sputnik s řasokoulí zelenou

Řasokoule jsou k dostání v Zahradě na niti i samotné, stačí se zastavit nebo objednat přes e-shop! Přepravu zvládnou v sáčku bez vody, ve kterém vydrží i několik dní, jen nesmí vyschnout.

Řasokoule jsou velmi jednoduché na pěstování, stačí jim dostatek světla (ale ne přímé sluníčko), mají rády studenou vodu, takže není radno je umístťovat někam nad topení a jednou za čas (tak jednou za 1 - 2 týdny) je potřeba jim vyměnit vodu nejlépe za čistou říční či  převařenou, ta vám nebude na skle zanechávat kruhy od vodního kamene... 
A určitě je potřeba občas do akvárka strčit prst a trochu se s řasou pomazlit a zároveň jí tak pootočit, aby byla pořád pěkně kulatá a rostla rovnoměrně. Když budete měnit vodu můžete řasokouli i trochu pomazilit a poválet v dlaních a propláchnout jí v čisté vodě. 

Marimo se nijak nekrmí, jsou to řasy, takže žijí z fotosyntézy a mohou být umístěné třeba i do akvária s rybičkami, které je prý nijak neokusují (záleží ale asi na druhu), spíše jim pomáhají se otáčet tím jak s nimi občas hrají akvarijní fotbal. 
Řasokoule se drží spíše při zemi, ale občas se na jejich povrchu díky fotosyntéze vytvoří bublinky kyslíku, které je nadnášejí, takže mohou i plavat u hladiny. Tvorbu bublinek podpoříte, když řasokouli umístíte na hodně světlé místo.

Princezna řasokoule ve skleněném zámku
Řasokoule s bublinkama v teráriu Sputnik


Pro pěstování řasokoulí v aeráriích jsem navrhla a od pánů sklářů nechala vyrobit speciální aerárium na řasokouli. Je v něm dostatek prostoru, aby si v něm řasokoule mohla hovět.
Řasokoule v teráriu na zeď


Když se řasokouli nedaří 
Může se stát, že vám řasokoule začne nějak podivně hnědnout nebo její povrch bělat, což je známka, že řasokoule nejspíš hnije nebo k tomu má blízko. Z mé zkušenosti hodně pomáhá řasokouli každodenně propírat v čerstvé studené vodě, nebojte se jí i trochu vymačkat, aby se čerstvá voda dostala i dovnitř. Vyplaví se tak z ní všechny nečistoty a pomuže to v její regeneraci. Pokud máte řasokouli umístěnou v malé nádobě, přesuňte jí na čas do většího prostoru, aby se vzpamatovala. V malých nádobách se voda rychleji ohřeje a pak se také rychleji kazí. 
Řasokoule mají rády studenou vodu, v teplých obdobích proto ocení, když je dáte na noc do ledničky nebo občas přihodíte do nádoby kostku ledu. Zkažená místa na povrchu řasokoule můžete opatrně odstříhnout, však ona vám řasokoule zase doroste!

Rozpadlá řasokoule?
Pokud se vám řasokoule rozpadne a nedrží v kouli, můžete jí svázat provázkem či nití a občas jí koulet v dlaních, aby se zase spojila do kouličky. Řasokoule rostlou velmi pomalu, tak je potřeba bát trpělivý, ale nakonec opravdu sroste. Už se mi takto podařilo zachránit několik řasokoulí. Pozor na proplachování pod tekoucí vodou, dělejte to opatrně a ne moc velkým proudem, který by mohl řasokouli roztrhat.
A když už se vám rozpadne, je to ideální způsob jak řasokouli namnožit, prostě jí rozdělíte na dva či více kusů, svážete dohromady, občas koulíte a čekáte a čekáte a čekáte až doroste...Řasokoule před a po resuscitaci...Marimo řasokoule stejně jako ručně foukaná terária Sputnik ve třech velikostech, závěsná aerária a další skleněné nádoby vyrobené v české sklárně jsou k dostání v Zahradě na niti a najdete je i na našem e-shopu

Akvária s řasokoulí můžete doplnit kameny, mušlemi nebo pískem a trochu je skřítkovi zabydlet. Aspoň tak zužitkujete oblázky a mušle dovezené z prázdnin...

Podívejte se na reportáž o řasokoulích v pořadu Polopatě!

Doufám, že jsem vás třeba inspirovala k tomu vyrobit si vlastní akvárium s řasokoulí a pořídit si domů nejroztomilejší rostlinu na planetě. A nezapomeňte jí dát jméno!
zdroj


37 komentářů:

 1. Nadhera! Uz spradam plany, koho by jezerni skritek potesil, koho podaruji😊 Hezkou nedeli!

  OdpovědětVymazat
 2. Ty jsou, Lenko, strašně krásný...

  OdpovědětVymazat
 3. Ooo, ty jsou skvělé. Přemýšlím, že by mohly přežít i moji zřídkavou péči, neboť není potřeba je pravidelně zalévat :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, to mě vůbec nenapadlo!
   I když mému muži kdysi vyschlo akvárko i s rybičkou :-D

   Vymazat
 4. Rostlinka pro mě! :) nemusím ji zalévat, je rozkošná a krásná, takový ťutík! Navíc mám doma z lesa donesený mech a zjistila jsem, že je to má nejoblíbenější rostlinka, co máme, tak bude mít vodního bráchu :)

  OdpovědětVymazat
 5. To je pecka!! I Sputniky posíláte po republice?? Dorazí bez újmy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, posílám, stačí objednat přes e-shop... viz odkazy na konci článku.
   Jinak posílám pře GLS a mám s nima zatím dobrou zkušenost...

   Vymazat
 6. Dodrý den,
  budou ještě řasokoule?
  Děkuji :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, další várka už je na cestě, jakmile dorazí, přidám je na e-shop :-)

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 8. Můžu se zeptat, kdy zase budou řasokoule opět k dispozici? Děkuji :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, nová várka by měla přijít dnes odpoledne, jakmile budou, přidám je i na eshop...

   Vymazat
 9. Jachá, to je milunké. A jak jste to krásně napsala. I ostatní články jsou moc hezké. 🌸

  OdpovědětVymazat
 10. Krásný článek, moc hezky se to čte a jsou tu zajímavé informace o řasokoulích! Jsou to miláčci. <3

  OdpovědětVymazat
 11. už mam taky ono je to opravdu jak plyš

  OdpovědětVymazat
 12. Unknown24. ledna 2019 15:39 barbare jsou k sežrání. ale ne doslovně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No...v některých zemích se tyto řasokoule jedí: rozkrojí se nožem a pak vycucnou > ~ <

   Vymazat
 13. Dneska jsme oslavovali s babičkou Vánoce a já jsem tuhletu roztomilou kuličku dostala! Myslela jsem, že to je mech...��

  OdpovědětVymazat
 14. Můžu se zeptat: když se mi trošku rozpojuje, může se i svázat tlustou gumičkou? Nebo zo musí být ten provázek či nit? Děkuji předem :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to vcelku jedno, čím řasokouli svážete, jen zbytečně moc neutahovat, stačí jemně...

   Vymazat
 15. Ta řasokoule je opravdu k nakousnutí. Moc se nám líbí a snad nám jednu kolegyně také donese ❤️

  OdpovědětVymazat
 16. Už mám řasokouličky 🍃

  OdpovědětVymazat
 17. Řasokoule jsou opravdu ňuňu

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentáře!