27. dubna 2015

Merhaba!

Maroku jsem zcela propadla!

Je to tu ještě mnohem lepší než jsem si dokázala predstavit, jen si občas přeju nemít blonďatý vlasy a umět mluvit francouzsky...

Jestli vás zajímá, jak se tu máme a jak to tu vypadá, sledujte mě na instagramu




As-salaam-aleikum

20. dubna 2015

Casablanca

Přesto, že se vůbec v Maroku nenatáčela, byl to jeden z důvodů, proč jsem se tam vždycky chtěla podívat... a pozítří se mi to splní.




Nemám sbaleno, nemáme přesný plán, jediné, co máme jsou letenky, mapa a objednané auto. Plánujeme projet jižní část Maroka - Marakesh, Atlas, poušť a oázy a pláže v Essaouria.

Nikdy jsem nebyla v Africe a nemůžu se dočkat africkýho slunce, arabskýho jídla a trhů, i když, smlouvání se děsím... samozřejmě mám z arabskýho světa taky trochu respekt... 

ale strachy jsou od toho, aby se překonávaly... tak pojď Maroko!




p.s. od 22.4. do 6.5. bude v Zahradě omezený provoz (po - čt 15 - 19 hodin) buďte k holkám shovívaví, když nebudou něco vědět ;-)

15. dubna 2015

Zahrada desetiletí

Až do 10. června můžete vybírat z 18 zahrad a hlasovat pro zahradu desetiletíJe to výběr z toho nejlepšího, co se za posledních deset let v tomto oboru u nás realizovalo. 

Jestli tápete po tom, co to vlastně znamená krásná a funkční zahrada, jaká může být role zahradního architekta a o co vlastně na zahradách jde, koukněte na pár z nominovaných zahrad a uvidíte, co je možné i u nás v české kotlině. 

On je totiž občas člověk zmaten, když kouká na některé tv pořady a listuje v renomovaných časopisech, co u nás může být považováno v tomto oboru za pěkné.

Základ pro dobrou zahradu samozřejmě tvoří místo, okolí a dům, ale i zdánlivě nudná placka se může pod rukou zahradního architekta proměnit v krásnou a funkční zahradu.

Prošla jsem si všechny nominace a mám 5 favoritů. K mému výběru přidávám jen stručné vysvětlení proč se mi jednotlivé zahrady líbí a vám doporučuji přečíst si krátký popis autorů projektu, pak teprve pochopíte co je zahrada zač, pro koho byla navržena a o co v ní jde.

Můj výběr nemá žádné pořadí a protože jsem se nemohla rozhodnout, která je ta nej, dala jsem hlasy všem pěti...


Zahrada rodinného domu v Počaplech
Tahle zahrada je opravdu můj šálek kávy, moderní, jednoduchá a přitom ctí hodnoty a tradici 
má průhledy do okolí na místní kostel a uplatnily se zde hlavně domácí druhy rostlin... je tu květnatá louka i březový hájek a západní a východní terasa... co víc si přát... snad jen tam bydlet.




Mám ráda výhledy a těch je tu spoustu, vlastně z celého svažitého pozemku i střešní sukulentní zahrady. Navíc, ten dům i jeho usazení na pozemku mi připomíná vilu Tugendhat!


Zahrada může být inspirovaná třeba i malířem...




Velmi velkorysá zahrada, skoro až park, s množstvím různých tématických částí to se v Čechách moc často nevidí.







Mi evokuje staré prvorepublikové zahrady. Není nad to mít na zahradě staré stromy... a sto let starý dům...



A pro kterou zahradu hlasujete vy?























12. dubna 2015

Jak dlouho kokedamy vydrží

Kokedamy mé výroby fungují, díky omezenému prostoru pro kořenový systém a speciálnímu substrátu, trochu jako bonsaje. 

Hlavní roli hraje složení substrátu, ten přizpůsobuji druhu rostliny, protože neexistuje jeden univerzální aplikovatelný na všechny druhy rostlin, bohužel. Je třeba zohlednit nároky konkrétního druhu, jinou půdu vyžaduje suchomilný sukulent a jinak je to u vlhkomilných kapradin či náročnějších citrusů. 

sukulentní kokedamy - aloe, hawortie, tlustice

Zároveň přidávám do substrátů speciální přísady, které jsou schopné zadržovat kromě vody i živiny, které je občas nutné přidat do zálivky v podobě hnojiva a doplnit tak zásoby z kterých rostlina čerpá.

Proto kokedamy přesazuji jen velmi výjimečně, většinou jen pokud se bal nějak rozpadá, je narušený nebo rostlině už opravdu nestačí. 

Jednou za vegetační dobu (tj. od jara do podzimu) je třeba přidat do zálivky hnojivo, aby se substrát doplnil o živiny. Rostliny u kterých je to možné (např. tlustice, fíkusy, olivovníky či myrty) tvarujte zaštipováním. Některé rostliny moc omezovat v růstu nejde (např. noliny či sleziníky), ale z mé zkušenosti opravdu platí, že pokud je nepřehnojujete a nezvětšujete jim prostor pro kořeny, rostliny se zas tolik nerozrůstají. Aneb, co je nad zemí kopíruje to, co je pod zemí. Ukázkou může být třeba moje v současnosti nejstarší kokedama.

Myrta, vyrobená 3/2014, je trochu náročnější na zálivku, zalévám jí 1 x týdně, ale v teplejším období radši kontroluji váhu balu častěji, aby úplně nevyschla, pak totiž dost rychle vadne a jen velmi pomalu  obrůstá

A když už mluvím o kořenech, častý dotaz je také na jejich prorůstání z balu. Pokud kokedamu nepověsíte a pouze jí postavíte do misky, za nějakou dobu kořeny opravdu prorostou skrz bal až do misky, protože v misce je tma a vlhko.




U závěsných kokedam kořeny na povrch prakticky neprorůstají, ve chvíli kdy narazí na vzduch a na světlo se zarazí, růst do vzduchu je pro ně nevýhodné. Ukázku můžete vidět na obrázku s více než tři roky starou nolinou. Kořeny občas trochu vylezou, ale dál už se jim nechce. 


 Nolina, vyrobena 9/2012, je velmi nenáročná na zálivku, zalévám ji jen 1 x za 14 dní, zůstává prakticky stále stejná, jen listy přepadávají níže a níže. Spolu s myrtou je můžete vidět v mojí výloze ve Škoslké

Pokud ale máte pocit, že vaše kokedama by už potřebovala větší bal, je samozřejmě možné kokedamu zvětšit, i takové předělávky na zakázku dělám. Nejde to ale donekonečna, a to hlavně kvůli váze. Moje největší kokedama s pomerančovníkem má v průměru 20cm a po plném nasáknutí váží 5 kilo... manipulace s ní už pak není tak jednoduchá, o kotvení do stropu nemluvě... 



do kokedamy lze použít jakýkoliv rostlinný materiál, záleží jen, na správném substrátu a na tom, jestli jste schopni rostlině zajistit vhodné podmínky a péči... tento kaštan byl součástí krátkodobé amsterodamské expozice a poté byl zasazen do země, jakým způsobem ho ale třeba zalévali, bych ráda viděla... že by tým stěhováků? 
zdroj: pinterest

Pokud tedy máte starší kokedamu, kterou už nelze zvětšovat nebo jí nechcete omezovat v růstu, prostě jí vezmete a zasadíte do květináče, klidně i se síťkou, tu kořeny snadno prorostou a máte zase obyč kytku v květníku.











9. dubna 2015

Květnové vydání


Marianne bydlení je plné rostlin, florálních vzorů a jarních barev. 

Jsem z něj vedle nejen proto, že v něm taky najdete inspiraci od Zahrady na niti...
třeba tahle dinosauří tapeta (chci do předsíně) a vůbec celé to zátiší = <3


přiznávám se, jsem voayer a zbožňuju nakukovat do bytů jiných a tenhle švédskej na hraně kýče, ten mě teda baví...

celé tohle číslo je prostě můj šálek kávy!

8. dubna 2015

U kávy s...


Olívkou! Trochu mi trvalo, než jsem udělala fotku... ale nakonec jsem zaostřila a vyšel z toho tenhle krásný rozhovor pro můj oblíbený blog Mode de Boulangerie.

Tak třeba se dozvíte něco, co o mně ještě nevíte... a já už vybírám víno, které se bude nejlíp hodit na Petřín pod rozkvetlé jabloně!




6. dubna 2015

Za motýli

do trojské Fata Morgany...



Trochu jsem se bála, že tam na Velikonoční pondělí a k tomu za aprílového počasí bude narváno, ale naštěstí, opak byl pravdou.
Ve Fata Morganě jsem dlouho nebyla, a tak jsem si užila kromě motýlů i rostliny a místní tropické klima na mě v té nedělní sněžné slotě mělo jen pozitivní vliv.


tillandsie
Sedum burrito






parožnatka
orchideje Wanda
pokud nemají motýli takhle krásně otevřená křídla
je fakt těžké je v té džungli odhalit...

se zavřenými vypadají takhle...  

tak je nejlepší vzít si s sebou hodně barevnou čepici, oni si vás najdou sami...



královské dělení


Venku toho ještě moc nekvete...


jen pár konikleců a nějaké ty cibuloviny


ale stejně je tady v trojské botanické zahradě krásně, hlavně když svítí slunce a je vidět do daleka...





Přehlídku tropických motýlů můžete v tropickém skleníku Fata Morgana trojské botanické zahrady navštívit až do 10. května, neváhejte, stojí to za to!

2. dubna 2015

Aeráriový workshop

na Kurážovém Aprílovém koktejlu byl moc fajn, venku bylo ideální počasí na to se zavřít do tepla, dát si víno a něco tvořit.

Vzniklo spoustu krásných a občas pro mě i velmi netradičních aerárií!


třeba tohle exotické aerárium "mořská hladina"
holky spekulují nad barevnými kombinacemi

tohle aerárium s červeným pískem, tillandsií a mušličkami bude zkrášlovat kuchyň laděnou právě do červena

Eva vybrala stojací aerárium a červenou antuku
rozhodla se, že kaktus bude vykukovat ven

ještě nakrmit

a Mikimousí kaktusové aerárko je hotové!


další šikovná duše


občas je to ježek v kleci

a občas loď v lahvi...

vedle probíhal workshop malování na květináčky





A jestli jste workshop nestihli, můžete si zkusit i doma sami, podle mého návodu, jak si osázet aerárium.