24. dubna 2019

Report z Rostlinné štafety vol. 9


Deváte kolo Rostlinné štafety bylo o dost poklidnější než to osmé, a to hlavně díky tomu, že jsem štafetu prodloužila na celodenní akci. Lidé a kytky přicházeli a odcházeli a až na pár momentů se netvořili žádné kytkuchtivé davy. Díky za to!

Tak tady zase pár fotek, co jsem stihla zachytit v průběhu štafetování...


Těsně po vypuknutí...

Vždycky je radost pozorovat, co všechno se tentokrát sejde za rosltinné poklady

Štafetovky s příběhem jsou vždycky o kousek zábavnější a zmizí rychleji!

Návod jak štafetovat...

Avokádo se objeví vždycky, to je jistota, podobně jako rýmovníky nebo řízky tlustice

Celodenní štafeta je fakt mnohem klidnější a štafetáři se rozprostřou během celého dne...

Fíkusový list


Tyhle štafetovky mě hodně pobavily, ať žije recyklace a rostliny s příběhem!

Vždycky se objeví i nějaké ty větší rostliny, tentokrát přistál obr ševcovský kaktus

Bromélie po babičce


Obr pryšec


Štafetujeme i doplňky pro rostliny, jako jsou květináče, hnojiva atd. jinak v Zahradě na niti mám pořád nějaké tyhle plastové květináče a házím je do plastu, takže kdybyste nějaké potřebovali i mimo štafetu, stačí si říct, ráda je pošlu dál, aby zbytečně nekončili v koši, i když tříděným


Výměna informací a typů na pěstování je také součástí rostlinné štafety!

A tohle zbylo na konci. Mezitím už jsem i tuhle většinu rozdala, ale pořád mám ten velký kus euphorbie k zakořenění, kdybyste měl někdo zájem!
A zrovna v den Rostlinné štafety se v Zahradě zastavili i kamarádi Janek s Honzou natočit nový díl pro Honest Guide, tak se na něj mrkněte, třeba se tam někde mihnete - zdravím kluka s fíkusem, který udělal parádní fotobombing :-D
10. kolo Rostlinné štafety bude v průběhu května, datum ještě upřesním, tak sledujte fb Zahrady na niti, instagram, či se přihlašte do fb skupiny Rostlinná štafeta, kde můžete štafetovat rostliny i mimo zahradoniťové akce!


A pokud nejste z Prahy a je vám líto, že se na Štafetu nedostanete, uspořádejte si svou vlastní Rostlinnou štafetu! Třeba jako Montessori školka Na Vlně z Rožnova. Holky mě oslovily, jestli mi nebude vadit, když použijí stejný název a já jsem za to vždy ráda, když se myšlenka Rostlinné štafety šíří dál a budu také ráda, když si uspořádáte vlastní a zmíníte Zahradu na niti jako inspiraci, ráda vám pak akci nasdílím na svoje sítě...
Tak ahoj na další Rostlinné štafetě!

13. dubna 2019

Jak zazelenit severní/východní balkón

Inspirace pro ty z vás, kteří by si rádi na balkóně vytvořili zelenou oázu. Ráda bych vám ukázala, jak jsem svůj žižkovský balkón zazelenila já a tak vás třeba inspirovala k tomu si také udělat svojí balkónovou urban jungle...
Náš balkón směřuje do vnitrobloku a ač je na jih, slunce na něj svítí poměrně málo, proto je tenhle návod určen pro vás, kteří máte podobně orientovaný balkón, ideálně na sever, východ či je balkón cloněný tak, aby na něj nedopadalo moc slunce (max. 1 - 2 hodiny denně).
Do dveří si v létě zavěšuju mojí houpací síť na čtení, můj suvenýr z Mexika

Rostliny, které na balkóně používám nesnesou jižní výpal, a také je třeba si uvědomit, že i po krátkém cca hodinovém zasvícení sluncem, se vše od slunce ohřeje a vše bude nějakou dobu vyzařovat teplo. Rostliny jsou navíc zasazeny v nádobách, které se také zahřívají, takže nevydrží tak dlouho bez vody, jako kdyby byly zasazené v zemi.Pár tipů pro začátek 

Je dobré si pořídit několik větších nádob, čím větší nádoba, tím pomaleji vysychá (velkou nádobou myslím nádobu nad 20l) a můžete do ní zasadit i větší rostlinu nebo sesadit více rostlin dohormady. Dobře vypadá kombinace různě velkých nádob. Používejte vždy nádoby s otvorem ve dně a miskou! Voda musí mít možnost odtéct, když rostliny hodně zalijete, jinak se může stát, že je utopíte a miska naopak zajituje zásobu vody při vyšších teplotách. Z mé zkušenosti rostlinám nejlépe svědčí kameninové či terakotové nádoby, které jsou prodyšné, než plastové. Úplně bych se vyhnula kovovým, které se na slunci rozpálí a v zimě naopak vodí mráz ke kořenům.


Jaké rostliny použít?

Použila jsem venkovní druhy rostlin, které zůstávají na balkóně celoročně a neuklízí se. Zkombinovala jsem stálezelené a opadavé druhy trvalek, keřů a popínavek, takže se můžete kochat po velý rok.

Do dvou květináčů po každé straně balkónu jsem zasadila běžný venkovní břečťan, který nechávám pnout po zábradlí a okolních zdech. Břečťan je stálezelený a dělá parádu i přes zimu, zas tak rychle neroste, a dobře ze případně omezuje v růstu. K břečťanu jsem do jednoho květináče použila velkokvětou hortenzii, ta potřebuje brzy z jara ostříhat a jako podsadbu barvínek. 


V rohu velkokvětá hortenzie, měla by mít modré květy, ale barva květu se mění podle kyselosti půdy a ta moje nakonec kvetla růžově a časem její květy zezelenaly.Pokud květy rostlině ponecháte, časem zhnědnou,  pokud horzenzii ostáháte v květu a květy použijete do vázy, můžete je i usušit a zanechají si svou barvu!

Do druhého květináče k břečťanu jsem zasadila kapradinu, je dobré také vybrat stálezelenou nebo alespoň polostálezelenou - pokud nejsou nějaké kruté zimní mrazy, tak vydrží zelená, když ne, na jaře zase obroste. Tahle kapadina je u nás zelená celoročně.

Do dalšího velkého květníku jsem zasadila popínavou hortenzii. Popínavá horzenzie nemá příchytné kořeny, takže sama moc na zdi nedrží, proto jsem jí pořídila dřevěnou treláž ke které jí vyvazuji provázky. Podsadbu opět barvínek, to je moje hodně oblíbená rostlina, je stálezelený a kvete od jara do léta, dobře se množí a je prostě takový veselý.


Vlevo na treláži popínavá hortenzie a pod ní tmavě zelený barvínek. V modrém květináči je čemeřice.

Do dalších menších květináčů jsem použila už jen jednodruhové výsadby. Čemeřice je také stálezelená rostlina, která kvete časně zjara. Hosta na zimu zatahuje a znovu raší až na jaře. Má krásné dekorativní listy a existuje bambilion kultivarů. Kvete světlefialovmí kvítky.


Čemeřice
Do všech květináčů je dobré zasadit menší cibuloviny jako sněženky, irisy, divoké tulipánky, modřence... na jaře dělají velkou radost a parádu.Psí víno na podzim krásně barví do rubínova...


Do jednoho květináče jsem přidala i šlahoun psího vína, ale na to pozor, roste závratnou rychlostí, hodně pije a jednou jsem zjistila, že jsem neuhlídala šlahoun a psí víno už je o dvě patra u sousedů... musí se hlídat a stříhat... ale na podzim se krásně barví do červena a dělá parádu, to zas jo!
Na zábradlí jsem pověsila závěsný květináč, kam dávám květináče s bylinkama, ty většinou přes zimu vymrznou, a tak na jaře koupím nové, čímž uspokojím svojí touhu pořád nakupovat nějaké rostliny...


Od jara do podzimu navíc dávám na balkón moje pokojové rostliny k letnění, takže přes léto je tam fakt narváno!


Na balkóně i přesazuju rostliny, prostě je to takový zelený cíp našeho bytu...
Asi se divíte, proč rostliny na balkóně tolik opakuju a nemám víc druhů... no, je to takový můj zvyk z dob navrhování zahrad. Osobně preferuji spíše střídmější skladbu rostlin s opakováním, které prostor spojuje dohromady a tvoří jednotnější celek, než přílišnou různorodost stylu "chci od všeho trochu". Kompozice je pak mnohem ucelenější a člověk si spíš všimne dominantních prvků a netříští pozornost na spoustě různorodých prvků. 
Předchozí fotky jsou fotky z různých let a skladba rostlin a jejich uspořádání se mírně lišila. A takhle vypadá náš balkón právě dnes 13. dubna 2019

Největší radost a odměnou za mojí džungli je mi to, že se líbila i kosímu páru, který se letos rozhodl v téhle oáze uprostřed města vyvést svojí rodinku a zahnízdil se nám přímo v truhlíku na bylinky. Kosici Máňu tak každý den pozoruju a pořídila jsem si na to i speciální kameru, aby mi nic neuniklo... 


Pokud bude zájem, ráda udělám ještě článek o jižně orientovaném balkóně a jeho zazelenění, pár zkušeností s touto variantou také mám, udělala jsem jich několik v dobách své atelierové tvorby návrhů zahrad a dle mých informací stále fungují.

EDIT: článek Jak zazelenit slunný balkón už je na světě!


A co máte na balkóně vy?

7. dubna 2019

Duhoví ptáčci


Závěsní sklenění ptáčci minimalistického tvaru jsou ručně foukaní z barevných trubiček skla a vznikají pod rukama pana skláře, který je vyrábí už desítky let ve své dílně na Ostravsku. 
Mám je v nabídce Zahrady na niti už strašně dlouho a jsou to pořád oblíbenci, protože vždycky potěší.

Ptáčci jsou ve třech velikostech 

Jsou lehoučcí, a tak je můžete pověsit prakticky kamkoliv. V okně vypadají krásně, když jimi prochází sluníčko, oživí jakoukoliv lampičku či lustr a krásně vypadají na jarních větvích ve váze.

A tady malá ukázka z dílny pana skláře, jak takoví ptáčkové vlastně vznikajíČlověk by až nevěřil, že nejsou ptáčci strojově vyrobení, jsou jeden jako druhý, to se poznají léta praxe a šikovné ruce...