26. října 2014

Revampuju

Revampový kurz výšivky už dávno skončil a ptačí polštář jsem s vypětím všech sil stihla a při tom zjistila, že je to super relax, navíc s výsledkem a to se počítá! Chvíli mi ale trvalo polštář nafotit, protože když už jsem si vzpomněla a za světla vše nafotila, objevil se u Rozy příspěvek o tom, jak se dělá blog, zastyděla jsem se, potupně vytáhla žehličku a pěkně nanovo... 

A tady výsledek, ptačí polštář inspirovaný švédskými tradičními vzory... 22. října 2014

Seriály frčí

Jak jsem prozradila už v jednom ze svých dřívějších příspěvků, můj muž je filmař, což znamená, že hodně koukáme na plátno. A protože momentálně celosvětově mnohem víc frčí seriály než filmy, protože je to časté téma hovoru a protože docela často dostávám otázky na typy na co koukat přidávám tentokrát čistě seriálový příspěvek o tom, čím společně s T. trávíme alespoň hodinu denně...

České seriály v něm ale nehledejte, na ČT zapomeňte a přesuňte se do pirátské zátoky kdesi ve Švédsku, protože u seriálů se na kradení moc nehledí, stahujou je všichni a americké televize někdy rovnou dají všechny díly na internet, protože chtějí, aby je prostě vidělo co nejvíc lidí. Jediné v čem je problém je mít morál nepustit si třeba celou sérii za jeden večer/noc. Já ale na binge watching moc nejsem, ráda se těším na každý večer na jednu epizodu jak za starých dobrých televizních časů. Možná, že až shlédnete můj seznam od jedničky do jedenáctky, pochopíte, proč se na ty české Sanitky III., První republiky, Doby Soudců a Neviditelných nedá koukat...
1/ The Killing (AMC)
Na prvním místě je jeden z mých nejoblíbenějších seriálů vůbec, americká předělávka původně dánského seriálu. Je to chytrý, seversky tajemný a Holdera, toho budete milovat! Killing má už čtyři série, nejlepší je ta první, druhá je trošičku slabší, ale třetí se mi zase moc líbila, i když je už o úplně jiném případu. Čtvrtou jsem zatím neviděla, ale těším se na ní!2/ Homeland (Showtime)
Když mi T. asi před třema lety řekl, že se budeme koukat na seriál o terorismu, vojákovi z Afgánistánu - americkém hrdinovi, moc nadšená jsem nebyla. Ale je to tááák dobrý a promakaný! Neuvěřitelný výkon Claire Dance jako Carrie, nepředvídatelnost děje... První série super, druhá snad ještě lepší a od trojky do čtyřky to bohužel upadá, ale za ty první dvě série ručím!
3/ Breaking bad (AMC)
Jak název napovídá, je to seriál o tom, jak se člověk vlivem okolností a životních zvratů může změnit a kam až to může zajít. Docela drsnej seriál, jehož série gradují neuvěřitelným způsobem až do páté, která je jednoznačně nejlepší. Zvláštní taky, jak se postupně vyvýjela postava hlavního hrdiny Waltera Whita, tak se postupně i proměňoval můj vztah k němu. To je na seriálech asi to nejlepší, sledujete hrdiny na tak dlouhém časovém úseku, že už je pak skoro znáte jak své staré známé. Když jsme tenhle seriál dokoukali, tak mi ještě hodně dlouho chyběl.4/ Mad Men (AMC)
Seriál ponořený do dýmu cigaret, vykreslující svět reklamky 60. let v New Yorku, super šesesátková atmosféra, dokonalé dialogy, propracované charaktery a vztahy, žádné papundeklové a přikrášlené Vyprávěj. Měla jsem pocit, že to bylo fakt natočené v šedesátkách, miluju šedesátky, kdo ne, žejo! 7 sérií = dostatek času na to si to užít! 5/ True Detective (HBO)
Hit posledního roku a jeden z nejlepších seriálů vůbec (přes to, že poslední díl mě trochu zklamal), temný, zvláštní, jedinečný, úžasné herecké výkony, nejlepší úvodní znělka, jakou jsem kdy viděla, písničku mám jako zvonění na telefonu... must see!

6/ House Of Cards (Netflix)
Uhrančivý Kevin Spacey jako bezskrupulózní Francis Underwood odhaluje zákulisí vysoké politiky a zvláštním způsobem komunikuje s diváky a vysvětluje svoje myšlenky a činy. Moc se mi líbila první série, kterou doporučuji, druhá byla už moc překombinovaná a nestíhala jsem všechny ty intriky.
7/ Orange is the new black (Netflix)
Celkem nový seriál, právě vyšla druhá série. Ženská americká věznice, drsný, vtipný, zábavný, super charaktery postav, které se vyvíjí, včetně hlavní hrdinky Piper. A úvodní znělka od Reginy Spector mmmmm!
8/ Top Of The Lake (BBC)
Krajina Nového Zélandu, magický příběh, zvláštní atmosféra i postavy, tajemná zápletka, krásná kamera (stejný kameraman jako u True Detective). V hlavní roli vyšetřovatelky hraje Elizabeth Moss, moje oblíbená Peggy z Mad Men. 


9/ Girls (HBO)
Holčičí seriál, žádné tajemno ani napětí, prostě vztahy a obyčejné problémy trochu neobyčejné Hannah. Když si představíte seriál Sex ve městě, tak tenhle seriál je takový, jak by to asi vypadalo doopravdy, bez dokonalých hereček modelek a s problémy, které jsou občas sice ulítlé, ale tak nějak pravdivější... chytře, vtipně, zábavně napsané a zahrané přímo hlavní představitelkou Lenou Dunham. 
10/ Miranda (BBC)
Britský sitcom, britská angličtina, britský humor. Nejlepší lék na chřipky a podzimní splín je velká, trapná a nešikovná Miranda... SUCH FUN! 
  11/ Mildred Pierce (HBO)
Kate Winslet, americká střední třída padesátých let, něco pro nás, romantické dámy!


Tak to je můj seriálový top 11... na co koukáte vy? co jste viděli co ještě ne? a máte na oplátku taky nějaké tipy? sem s nima!
11. října 2014

Stehlík

The Goldfinch, Carel Fabritius, 1654

Tohle je můj úplně první knižní příspěvek, poslední dobou se mi daří číst víc než obvykle a je to hlavně tím, že jsem narazila na super knížky a taky jsme si s M* založily "knižní kroužek" a čteme stejný knihy abychom se pak o nich mohly spolu bavit...

Jedna z knížek, které mě nadchly je The Goldfinch (Stehlík) od americké autorky Donny Tartt. Tuhle knihu vybrala M* náhodou, když

6. října 2014

♫ I´d like to be ♫


... under the sea 
 In an octopus´s garden in the shade Po dlouhé době mě v Zahradě navštívila Míša aka Mihulli a přinesla mi novou várku sicilského plážového importu! ale není to jen tak obyčejný plážový kamení!

... tyhle oblázkové chobotničky jsou prostě letní a mořské a jižní skrznaskrz,reminiscence léta a ať dělám co dělám, vždycky z toho na mě mrkne jiná mořská potvora... ... no aby taky ne, když se tahle zakroucená tillandsie, produkt guatemalských pěstíren mimochodem, jmenuje Caput-medusae...
občas z toho ale taky vyleze ...vlasatej kámen...


 We would be so happy you and me 
No one there to tell us what to do
I'd like to be under the sea 
In an octopus's garden with youuuuuu ♫ 

(IRingo Starr)