Minulý rok jsem navštívila Zámecký park a zahradu ve Ctěnicích, nemaje auto to byla z Prahy nejdostupnější varianta a rozhodně jsem nelitovala.
V roce 2007 obnovený zámecký park nebo spíše parčík vás svojí rozlohou neunaví, je vcelku malý, díky malému měřítku se tu člověk neztratí, přesto tu ale najdete všechny náležitosti zámeckého parku. Romantické parkové prvky jako jezírko, skály či potok s můstky a převislými vrbami plynule přechází do formálněji členitého prostoru s pobytovým trávníkem (dost mě mrzelo, že jsem s sebou neměla piknikový koš, deku a knížku) a alejí starých jabloní odrůdy s poetickým názvem ´Matčino´ z 30. let minulého století na kterou navazuje jednoduchý altán a novodobá štěpnice šachovnicového tvaru.
Celý park je koncipován velmi jednoduše bez zbytečných kudrlinek a až na část kolem potoka je úplně prostý květinových výsadeb. Čistota a jednoduchost koncepce na mě moc zapůsobila, člověk lépe vnímá prostor, atmosféru a historii místa a není rušen pestrými záhony. Nutno dodat, že autoři studie obnovy Zámeckého areálu Tomáš Jiránek a kol. jsou držiteli ocenění Grand prix Obce architektů za rok 2007.
Ale nebojte, ani o květiny nepřijdete, stačí projít živým plotem, navazujícím na starobylou zámeckou zeď obklopující celý park a ocitnete se v Zámeckém zahradnictví pana Fouse, odborníka na pereny (trvalky). Najdete tu záhony hýřící všemi barvami, pastvinu pro motýli, malou vinici i původní a plně funkční skleník s komínem. Zahradničí se tady v duchu starých tradic, poctivě a s láskou. Samozřejmě si tu můžete nějakou tu krásu také nakoupit a přivést domů! Hned bych si pořídila nějakou pěknou pivoňku, kdybych jí jen měla kam zasadit...
Ctěnice můžete navštívit nejen o Víkendu otevřených zahrad, mají otevřeno každý den 10 - 18 hodin, takže se tam můžete vypravit kdykoliv. To je možná lepší využít k návštěvě nějaké soukromé, normálně nedostupné zahrady...
Tak co, vybrali jste nějakou?