29. srpna 2015

Banát

Český Banát, krajina jihozápadního cípu Rumunska byla kolem roku 1820 osídlena českými dobrovolníky, kteří se rozhodli odejít z Čech, založit pět českých vesnic a začít nový život v divokých lesích kolem Dunaje. Už sedmá generace těchto rodin tu stále žije poměrně těžký život, obdělává svá pole, má svá domácí zvířata a zachovává si krásnou češtinu i zvyky.

Svatá Helena, díky větrným elektrárnám v okolí má novou asfaltku
ubytování u místních s večeří a snídaní stoji 350Kč









mezi pěti českými vesnicemi - Svatá Helena - Gerník - Rovensko - Bígr - Eibentá vede červená turistická značka
v Gerníku
u paní ředitelové











Rovensko




Bígr















Byla jsem v Banátu naposledy před 10 lety a měla jsem tenkrát pocit, jako bych se vrátila o sto let nazpět. Od té doby se toho ale hodně změnilo, nejen větrníky nad Helenou, ale hlavně autenticita a přirozenost, bere za své. Spousta mladých lidí odešla do Čech za lepším životem, ti co zůstali se snaží využít turismu Čechů, kteří sem jezdí, a tak se zde utváří takový živý skanzen pro turisty. Pokrok nezastavíš a není se co divit, život tady není vůbec lehký. 



Přes to je ve vesnicích pořád cítit atmosféra starých časů, potkáte babičky co jdou s nůší na trávu a prohodí s vámi pár slov o tom kam nýčko jdete nebo paní mámu, co vám k večeři udělá čufty s kaší jaký jste ještě nejedli a pak si lehnete do prachových peřin a bude se vám zdát o tom, jaké příběhy se tu ve vesnici asi odehrávali.


Jsem moc ráda, že se naše partička kamarádů rozhodla vyrazit zrovna sem, a nebylo to vůbec jednoduché rozhodování ve skupině 10 lidí, kdy každý má jiné zájmy a spojuje nás hlavně to, že jsme rádi spolu. 



Jestli vás Banát zaujal, doporučuji knížku Pálenka učitele Matěje Hořavy, kterou napsal po svém ročním učitelování v Greníku. Spali jsme v Gerníku u pana školního ředitele, takže mohu potvrdit, že příběhy z knížky jsou opravdu pravdivé!

A Janek, který náš Banátský výlet vlastně inicioval, natočil pro Stream pořad o Banátu, kde můžete osobně potkat místní krajany a dozvědět se o nich a o Banátu víc.


Je totiž jasné, že během několika desítek let Český Banát zmizí úplně. 

11. srpna 2015

Jsem závislák

Miluju mluvené slovo, rozhlasové hry, povídky a audioknihy... posluchám pořád, u všech manuálních činností, které dělám...

Moje nejoblíbenější jsou detektivní hry Komisař Maigret zasahuje s panem Hrušinským, taky mám ráda rozhlasovou četbu na pokračování, třeba Vejce a já předčítané Taťjánou Medveckou 


a rozhlasový pořad Láska za lásku malíře a grafika Jiřího Anderleho, který T. pro jeho patetičnost nesnáší, takže si ho doma nesmím pouštět... 

Pravidelný přehled dění doma i ve světě mi dodává audio verze Respektu, díky bohu za ní, protože časopisy nestíhám číst...

Mívala jsem ráda rozhlasový populárně-vědecký magazín Meteor, než ho zničiliAle díky T. jsem nedávno objevila dokonalou náhražku - Radiolab a můj poslouchací život dostal nový rozměr, je ze mě závislák. 

Radiolab je takový americký Meteor, ale mnohem sofistikovanější a propracovanější. Každý díl obsahuje několik příběhů na jedno dané téma. Dost často z pouhého názvu vůbec neodhadnete, co vlastně bude náplní... má to napětí, vtip, originalitu a moderátoři Jed a Robert jsou pohotoví a zábavní. Rozebírají se tu témata a věci, o kterých by Vás občas ani nenapadlo přemýšlet, diskutuje se s předními odborníky a profesory. 

Protože je pořad určen pro většinovou americkou společnost, angličtina není nijak náročná a když něčemu nerozumím napoprvé, nevadí, prostě si to poslechnu třeba třikrát, čtyřikrát, osumkrát... 


Vybrala jsem několik mých oblíbených dílů:
Galapagos


Black box



Buttons Not Buttons


Všechny podcasty si můžete stáhnout nebo poslouchat ve streamu v Radiolab archivu nebo si stáhnout podcastovou aplikaci do telefonu a poslouchat přes ní. 



Ale varuju vás předem! je to návykový!


p.s. momentálně poslouchám The Serial a je to pecka!