12. dubna 2015

Druhá nejčastější

otázka na kokedamy následuje hned po té první na zalévání a většinou zní takto: "Jak dlouho ty kokedamy vydrží a jak se přesazují?"

Kokedamy mé výroby fungují, díky omezenému prostoru pro kořenový systém a speciálnímu složení substrátu, trochu jako bonsaje. 

Hlavní roli hraje složení substrátu, ten přizpůsobuji druhu rostliny, protože neexistuje jeden univerzální substrát aplikovatelný na všechny druhy rostlin, bohužel. Je třeba zohlednit nároky konkrétního druhu, jinou půdu vyžaduje suchomilný sukulent a jinak je to u vlhkomilných kapradin či náročnějších citrusů. 

sukulentní kokedamy - aloe, hawortie, tlustice

Zároveň přidávám do substrátů speciální přísady, které jsou schopné zadržovat kromě vody i hnojivo, které je občas nutné přidat do zálivky a doplnit tak zásoby z kterých rostlina čerpá.

Proto kokedamy přesazuji jen velmi výjimečně. Pouze jednou za vegetační dobu (tj. od jara do podzimu) přidám do zálivky hnojivo. Rostliny u kterých je to možné (např. tlustice, fíkusy, olivovníky či myrty) tvaruji zaštipováním. Některé rostliny moc omezovat v růstu nejde (např. noliny či sleziníky), ale z mé zkušenosti opravdu platí, že pokud je nepřehnojujete a nezvětšujete jim prostor pro kořeny, rostliny se zas tolik nerozrůstají. Aneb, co je nad zemí kopíruje to, co je pod zemí. Ukázkou může být třeba moje v současnosti nejstarší kokedama.

Myrta, vyrobená 3/2014, je trochu náročnější na zálivku, zalévám jí 1 x týdně, ale v teplejším období radši kontroluji váhu balu častěji, aby úplně nevyschla, pak totiž dost rychle vadne a jen velmi pomalu  obrůstá


A když už mluvím o kořenech, častý dotaz je také na jejich prorůstání z balu. Pokud kokedamu nepověsíte a pouze jí postavíte do misky, za nějakou dobu kořeny opravdu prorostou skrz bal až do misky, protože v misce je tma a vlhko.U závěsných kokedam kořeny na povrch prakticky neprorůstají, ve chvíli kdy narazí na vzduch a na světlo se zarazí, růst do vzduchu je pro ně nevýhodné. Ukázku můžete vidět na obrázku s více než dva roky starou nolinou. Kořeny občas trochu vylezou, ale dál už se jim nechce. 


 Nolina, vyrobena 9/2012, je velmi nenáročná na zálivku, zalévám ji jen 1 x za 14 dní, zůstává prakticky stále stejná, jen listy přepadávají níže a níže. Spolu s myrtou je můžete vidět v mojí výloze ve Škoslké

Pokud ale máte pocit, že vaše kokedama by už potřebovala větší prostor, je samozřejmě možné kokedamu zvětšit (i takové předělávky na zakázku dělám), většinou ale jen do určité velikosti, a to hlavně kvůli váze. Moje největší kokedama s pomerančovníkem má v průměru 20cm a po plném nasáknutí váží 5 kilo... manipulace s ní už pak není tak jednoduchá, o kotvení do stropu nemluvě... do kokedamy lze použít jakýkoliv rostlinný materiál, záleží jen, na správném substrátu a na tom, jestli jste schopni rostlině zajistit vhodné podmínky a péči... tento kaštan byl součástí krátkodobé amsterodamské expozice a poté byl zasazen do země, jakým způsobem ho ale třeba zalévali, bych ráda viděla... že by tým stěhováků? 
zdroj: pinterest

Pokud tedy máte starší kokedamu, kterou už nelze zvětšovat nebo jí nechcete omezovat v růstu, prostě jí vezmete a zasadíte do květináče, klidně i se síťkou, tu kořeny snadno prorostou a máte zase obyč kytku v květníku.

Tak většinou zní moje odpověď... 


2 komentáře:

 1. Dobrý den Leni,

  v článku o Vaší nejstarší kokedamě jste psala, že jako hnojivo vtláčíte hnojící tyčinku. Je tedy lepší použít tyčinku, nebo rozpustit do zálivky např. Krystalon pro pokojové rostliny? Anebo je to úplě fuk? :-D Moc děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dík za dotaz, Jano!
   Možné jsou oba způsoby, jde spíš o to, jednou za čas dodat rostlině nějakou zásobu a trochu oživit substrát, jestli to provedete hnojivovými tyčinkami či hnojivem rozpuštěným v zálivce, je už jedno... v substrátu jsou speciální látky, které jsou schopné na sebe navázat hnojivo i ze zálivky a postupně ho uvolňovat.

   Vymazat

Děkuji za komentáře!