23. května 2018

Co to je Rostlinná štafeta?

Rostlinná štafeta je rostlinný happening, který pořádám v Zahradě na niti už od června 2016, a tak už se z něj postupně stává tradice.
Štafeta vznikla z potřeby zbavit se rostlin a řízků, které se mi přemnožily, z nedostatku prostoru a neschopnosti rostliny vyhazovat. Ta myšlenka mě napadla, když jsem psala článek o Pilee peperomioides, největší královně rostlinné štafety, která se právě předáváním mezi lidmi rozšířila po celé Skandinávii a Britských ostrovech, aniž by kdokoliv včetně botaniků věděl, jak se jmenuje a co je to za rostlinu. 


Štafetová královna Pilea peperomioides

A tak mě napadlo uspořádat akci, kde bych mohla svoje rostliny nabídnout někomu, komu by udělaly radost a kdo by je adoptoval a s láskou pěstoval. Akci, kde by si nejen já, ale všichni navzájem mohli vyměnit svoje nechtěné výpěstky a získat zároveň třeba zase nějaké jiné rostliny, po kterých touží. 

Rostlinná štafeta se záhy stala velmi populární, a tak pořádám stále nová a nová kola. Nejbližší Rostlinná štafeta proběhne v Zahradě na niti ve Přijďte, jste srdečně zváni! 

A vůbec nevadí, pokud zrovna nemáte žádné rostliny o které byste se mohli podělit, přinést rostliny není povinností, většinou se jich sejde dost i tak! Jedinou povinností je si minimálně jednu rostlinu odnést!
Pokud máte doma jakékoliv rostliny, sazenice, semena, řízky, ale třeba i obaly na květináče, hnojiva nebo jiné doplňky související s pěstováním, které  chcete poslat štafetou dál, neváhejte je přinést, určitě najdou nového majitele!

A ještě jedna důležitá věc, přidejte ke svým rostlinám cedulku s příběhem rostliny, třeba odkud ji máte, co se jí u vás líbilo a nelíbilo, proč jí posíláte dál... rostliny, které mají svůj příběh jsou mnohem cenější a člověk k nim má hned jiný vztah!Nebyla by to pořádná Rostlinná štafeta bez štafetové královny pilei, a tak se snažím mít na každou Rostlinnou štafetu připravené nějaká ta pileí miminka. Zájem je ale opravdu veliký, a tak vždy v průběhu celého odpoledne losuji z osudí šťastlivce, kteří si pileu peperomioides odnesou domů...
A jak vlastně taková Rostlinná štafeta v Zahradě na niti probíhá?Štafeta vlastně neprobíhá přímo v Zahradě, ale před ní. Umístím ven dlouhý stoleček, na který účastníci odkládají svoje štafetovky. Na stolku jsou k dispozici i špejle a papíry pro napsání cedulky k rostlině, pokud to nestihnete doma. Štafeta probíhá většinou od 16 do 20 hodin a přijít můžete kdykoliv, za tu dobu se tu vystřídá spousta lidí a každý přinese něco jiného, takže je to trochu i o štěstí, kdo co uloví. 

K tomu si předáváme různé poznatky o tom jak kterou rostlinu pěstovat, jak nelíp co řízkovat a tak vůbec.Jak probíhaly předchozí Rostlinné štafety se můžete podívat v mých štafetových foto reportech, tady jsou pěkně po pořádku: 


Rostlinná štafeta vol.1vol.2vol.3vol.4, vol.5, vol.6, vol.7

Zároveň jsem založila FB skupinu Rostlinná štafeta, kde si můžete vyměňovat rostliny i mimo Rostlinné štafety, stačí tam vstoupit, vložit co nabízíte nebo co byste si naopak přáli, třeba se s někým domluvíte na výměně.

Tak rostlinám zdar a na Štafetě na viděnou!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za komentáře!