23. května 2018

Co to je Rostlinná štafeta?

Rostlinná štafeta je rostlinný happening, který pořádám v Zahradě na niti už od června 2016, a tak už se z něj postupně stává tradice.
Štafeta vznikla z potřeby zbavit se rostlin a řízků, které se mi přemnožily, z nedostatku prostoru a neschopnosti rostliny vyhazovat. Ta myšlenka mě napadla, když jsem psala článek o Pilee peperomioides, největší královně rostlinné štafety, která se právě předáváním mezi lidmi rozšířila po celé Skandinávii a Britských ostrovech, aniž by kdokoliv včetně botaniků věděl, jak se jmenuje a co je to za rostlinu. 


Štafetová královna Pilea peperomioides

A tak mě napadlo uspořádat akci, kde bych mohla svoje rostliny nabídnout někomu, komu by udělaly radost a kdo by je adoptoval a s láskou pěstoval. Akci, kde by si nejen já, ale všichni navzájem mohli vyměnit svoje nechtěné výpěstky a získat zároveň třeba zase nějaké jiné rostliny, po kterých touží. 

Rostlinná štafeta se záhy stala velmi populární, a tak pořádám stále nová a nová kola. Nejbližší Rostlinná štafeta proběhne v Zahradě na niti 
Přijďte, jste srdečně zváni! 

A vůbec nevadí, pokud zrovna nemáte žádné rostliny o které byste se mohli podělit, přinést rostliny není povinností, většinou se jich sejde dost i tak! Jedinou povinností je si minimálně jednu rostlinu odnést! Pokud ale není rostlin moc, platí, že by se mělo dostat na každého...
Pokud máte doma jakékoliv rostliny, sazenice, semena, řízky, ale třeba i obaly na květináče, hnojiva nebo jiné doplňky související s pěstováním, které  chcete poslat štafetou dál, neváhejte je přinést, určitě najdou nového majitele!

A ještě jedna důležitá věc, přidejte ke svým rostlinám cedulku s příběhem rostliny, třeba odkud ji máte, co se jí u vás líbilo a nelíbilo, proč jí posíláte dál... rostliny, které mají svůj příběh jsou mnohem cenější a člověk k nim má hned jiný vztah!A jak vlastně taková Rostlinná štafeta v Zahradě na niti probíhá?Štafeta vlastně neprobíhá přímo v Zahradě, ale před ní. Umístím ven dlouhý stoleček, na který účastníci odkládají svoje štafetovky. Na stolku jsou k dispozici i špejle a papíry pro napsání cedulky k rostlině, pokud to nestihnete doma. Štafeta probíhá většinou od 16 do 20 hodin a přijít můžete kdykoliv, za tu dobu se tu vystřídá spousta lidí a každý přinese něco jiného, takže je to trochu i o štěstí, kdo co uloví. 

K tomu si předáváme různé poznatky o tom jak kterou rostlinu pěstovat, jak nelíp co řízkovat a tak vůbec.Jak probíhaly předchozí Rostlinné štafety se můžete podívat v mých štafetových foto reportech, tady jsou pěkně po pořádku: 


Rostlinná štafeta vol.1vol.2vol.3vol.4, vol.5, vol.6, vol.7, vol.8, vol.9, vol.10, vol.11, vol.12, vol.13, vol 16

Zároveň jsem založila FB skupinu Rostlinná štafeta, kde si můžete vyměňovat rostliny i mimo Rostlinné štafety, stačí tam vstoupit, vložit co nabízíte nebo co byste si naopak přáli, třeba se s někým domluvíte na výměně.

Tak rostlinám zdar a na Štafetě na viděnou!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za komentáře!