4. července 2017

Victoria Pragensis

Od 1. července do 3. srpna se na Piazzettě Národního divadla vlní dočasná městská krajina, rostlinná instalace Victoria Pragensis od Juráše Lasovského z Haenke, kterou tvoří tisíc rostlin. Její název odkazuje na objev největšího leknínu na světě Victoria amazonica českým botanikem Tadeášem Haenkem. 
Instalace chce upozornit na dědictví našich předků v podobě léčivých rostlin, které se odedávna používají po celém světě a na které se v současném přetechnizovaném světě zapomíná.
Mezi květináči okrasných trav tak najdete sem tam nějakou tu léčivou rostlinu a můžete si uprostřed téhle městské džungle i posedět a jen tak pozorovat cvrkot kolem.

Victoria Pragensis je opravdu povedená záležitost, nedá mi si nepředstavovat, kolik práce takový projekt stojí a vždy cítím velký respekt k lidem, kteří se do takových věcí pouští, je to známka, že jsou zapálení pro věc.
Jako zahradnici mě samozřejmě zajímá nejen celý koncept, ale i použité druhy a to, jestli a jak v tomto dosti exponovaném místě budou rostliny fungovat, i když se jedná pouze o měsíc... každý kdo alespoň párkrát procházel po Piazzettě (nebo tu celý den stál u svýho stánku na Dyzajn márketu) určitě ví, že tu panují poměrně extrémní podmínky, průvan se občas promění v úplný vichr a v létě je to tu rozpálené jako na poušti...
Živé instalace s sebou nesou i břímě průběžné péče a udržování konstatní kvality rostlinné instalace je mnohdy stejně náročné jako proces vzniku, ne-li náročnější. 

Takže klobouk dolů před tvůrci, držím palce, máte můj obdiv!


Rozmístění léčivých rostlin


8 komentářů:

 1. Jejda, to je super nápad ! Jedeme koncem července do Prahy, tak se tam určitě podíváme a taky se chci podívat k Vám na "Jezerního skřítka". Ráda chodím na Váš blog. Přeji hezký den. Šá

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, to mě těší, že se Vám u mě líbí! Tak brzy na viděnou!

   Vymazat
 2. Děkuji za tip, moc ráda se tam zajedu podívat až budu v Praze a k vám taky 😉
  Chystám se už dlouho..
  Krásné letní dny, Zuzka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajeďte, stojí to za to!
   A určitě se zastavte i u mě v Zahradě, dvě mouchy jednou ranou ;-)

   Vymazat
 3. Krásné oživení piazzetty, pointa instalace je velmi neotřelá. Doufám, že se tam co nejdříve zajdu podívat.
  Jana

  OdpovědětVymazat
 4. Děkuju, že jsem to mohla vidět aspoň takto! <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nemáš zač, Olív!
   Příště zajedeme do Nony na Nové scéně na rakvičku, maj tam nejlepší... v hrnečku šlehačky ;-)

   Vymazat

Děkuji za komentáře!