15. února 2024

Růže z Jericha nebo z Mexika?

 Vraneček šupinolistý ve své domovině, Big Bend National Park, Texas (zdroj)


Vraneček šupinolistý (Selaginella lepidophylla) je pouštní rostlina pocházející z oblasti Chihuahuan v dnešním Mexiku a jihozápadních Spojených států, kde žije jako tzv. stepní běžec.

V suchém období jsou její listy stočené do suchého a lehkého klubíčka, které se po poušti může pohybovat díky větru. V období dešťů se pak rostlina během několika hodin rozvine a postupně začne obnovovat svou zelenou barvu, aby mohla provádět fotosyntézu a začít růst. Pouštní růže tak nabere energii pro další suché období, které může trvat léta.
 

Vraneček v suchém období, Tlacolula de Matamoros, Oaxaca, Mexico (zdroj)
 
ruze-z-jericha-v-prirozenem-prostredi-3
Vraneček za deštivého období, Tlahualilo, Mexico (zdroj)
 
Právě díky vlastnosti přežít někonečná období sucha byla odedávna považována za zázračnou rostlinu štěstí, života a vytrvalé lásky. Říká se jí rostlina vzkříšení nebo také růže z Jericha a v rodinách se předávala z generace na generaci. Tradičně se oživovala při slavnostních příležitostech jako jsou Vánoce či Velikonoce.
 
 ruze-z-jericha-rozvita
Růže z Jericha - vraneček šupinolistý cca 3 hodiny po namočení do vody

Jak růži z Jericha probudit k životu?

Rostlinu umístěte do misky či na talířek, přelijte vodou a na dně nechte stát cca 1 cm vody. Během několika hodin se suché klubíčko postupně rozvine a zazelená. Rozvinutou růži umístěte na co nejsvětlejší místo aby mohla alespoň chvíli čerpat energii. Doporučuji jí nechat obživlou maximálně několik dní. Po té nechte rostlinu pomalu usychat, až se opět sbalí do klubíčka.
 
Růže z Jericha je podle mě rozhodně nejméně náročná rostlina na pěstování na světě, protože jí vlastně vůbec nemusíte pěstovat, stačí jí probudit k životu párkrát do roka. A když náhodou zapomenete, tak se vůbec nic nestane, vydrží totiž hybernovat i několik let. Suché klubíčko této pouštní rostliny klidně můžete uchovávat v temném šuplíku či zavřené ve skříni.
 
Pozorovat růži z Jericha, jak se pomalu probouzí je zážitek který se neomrzí a může se z něj stát rodinná tradice třeba právě na Vánoce či Velikonoce. Fascinuje nejen děti, ale i dopělé.
 
ruze-z-jericha-rozvita-zelena-1
Vraneček šupinolistý cca 6 hodin po namočení do vody
 

ruze-z-jericha-baleni

V nabídce Zahrady na niti máme od roku 2015 vranečky neboli růže z Jericha z mexických pěstíren, které jsou velmi kvalitní produkce.

 

Proč je růže z Jericha, když je z Mexika?

Růže z Jericha se v různých částech světa říká různým druhům rostlin, často jsou to rostliny, které dokáží v nepříznivých podmínkách hybernovat. V Česku se s tímto názvem setkáte např. u popínavého zimolezu (Lonicera caprifolium), který tedy nemá ani schopnost hybernace ani jiné zázračné schopnosti.

Za opravdovou růži z Jericha se považuje choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica), která má Jericho i v názvu a opravdu je její domovinou Blízký východ, severní Afrika a Arabský poloostrov.

ruze-z-jericha-choulivka-jerisskaPravá růže z Jericha - choulivka jerišská v květu, Jordánsko (zdroj)

Na rozdíl od vranečku, který patří pod vytrvalé kapradiny, konkrétně plavůně (tedy nekvete a množí se výtrusy) je choulivka jednoletá brukvovitá rostlina, která po dozrání semen odumírá. Její původně bylinná lodyha uschne, zdřevnatí a schoulí se do klubka.

Vloží-li se i několik let staré suché lodyhy do vody, začnou se narovnávat a větvičky se rozloží do kruhu, jakoby rostlina zdánlivě ožila. K životu se ale uschlá choulivka nikdy neprobudí. I taková schopnost ale stačila křesťanským poutníkům, kteří jí považovali za zázračnou rostlinu vzkříšení. A právě díky nim se dostala choulivka jerišská do širšího povědomí pod názvem růže z Jericha.

choulivka-jerisska-prava-ruze-z-jericha

Pravá růže z Jericha - choulivka jerišská po odkvětu, Jordánsko, (zdroj)

Pravá růže z Jericha tedy paradoxně dala jméno různým rostlinám, které mají až zázračné schopnosti přežít nehostinné podmínky a znovu ožít, i když sama takovou schopnost nemá.

prava-ruz-z-jericha-vs-vranecek


A malé srovnání na konec

Pro názornou ukázku jsem vám vyfotila porovnání vranečku šupinolistého s pravou růží z Jericha - choulivkou jerišskou, kterou jsem koupila na trhu v Jordánském městečku Madaba. Určitá podobnost tam určitě je, ale je na první pohled vidět, že jsou to dvě úplně odlišné rostliny.


Znáte růži z Jericha? A kterou? :-)1 komentář:

  1. Tak priznam se ze jsem to videla uz mockrat jen mne to mimoradne nezaujalo.Diky Vam uz vim o co kraci,no jo,zahrada na niti vzdelava.Z rostlin ktere prezijou snad vsechno a v zlych podminkach(proto pojmenovani zidovske,z Jericha a pod.) zboznuju druh slunecnice zvany topinambury--zidovske brambory.Nenarocne,udelaji hodne parady,lecive pro diabetiky,ze stonku(i 3 metrovych) po vysuseni v kulne pres zimu vzniknou oporne tyce k rajcatum,lichorerisnici a jinym popinavkam na zahrade.Jen je treba mit je pod kontrolou,protoze se snazi prezit za kazdou cenu tak se muzou rozrust az moc.Resim to tak ze vsechny hlizy a koreny poctive vykopu,prezimuju a pak zalozim novy plutek,hnizdo.

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentáře!