19. září 2018

Protea heaven

Když jsme uprostřed noci dorazili do Národního parku Drakensberg pršelo, v dešti jsme stavěli stan a ani druhý den ráno to nevypadalo, že se počasí vylepší, a tak jsme se vypravili jen na procházku do bezprostředního okolí kolem říčky. Mrholilo a mraky byly nízko, takže okolí nám zůstávalo skryto. 
Všude bylo ale po deští svěže zeleno a já najednou koukám co to je za zvláštní stromy!A oni to protey! Protea je překrásně kvetoucí keř či menší strom. Jeho květy jsou tak krásné, že se protea stala i národním květem Jihoafrické republiky. U nás je k vidění nejčastěji jako řezaná květina v květinářství...Rod Proteaceae získal svoje jméno po Proteovi, řeckém bohu, který dokázal změnit svojí podobu, protože je to velmi variabilní rod. Dělí se na dvě čeledi, Proteoideae se vyskytuje pouze v Africe a na Madagaskaru a Grevilleoideae najdete v Austrálii a Jižní Americe.

Jižní Afrika je prostě plná jedinečných rostlin z nichž spousta se u nás odedávna pěstují jako pokojové rostliny. 
Jestli máte doma třeba muškáty, tchýnin jazyk, zamiokulkas, starček aka šňůru perel, haworthii nebo aloe veru, tak máte i vy doma kousek Jižní Afriky! 


Proteový lesík (Protea caffra)
Masiv byl stále v mracích, ale nakonec se mraky zvedly a my konečně zjistili, kde se nacházíme...V kempu pod nádhernejma horama plnýma proteí!

4 komentáře:

 1. To je nádhera, balzám pro oči.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak to je krása, kochám se a děkuji za skvělou reportáž. Alena

  OdpovědětVymazat
 3. Nádherný. A to pošmourné počasí a kapky na rostlinách tomu ještě dodávají atmosféru...

  OdpovědětVymazat
 4. Napiš knihu, zaplatím její vydání! <3

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentáře!