2. února 2018

Cibulová sezóna

u mě začíná, když si na rozehnání zimního splínu koupím pár rychlených cibulovin... nejradši mám modřence a taky hyacinty pro jejich úžasnou vůni a úplně nejvíc jejich kombinaci.
Nejkrásnější způsob jak pěstovat rychlené cibuloviny jsou podle mě, cibulové vázičky, v těch totiž vynikne celá rostlina i s kořeny.

Jak jsem se tak pídila po informacích o tomhle způsobu rychlení cibulovin, kterým si zpříjemňuji zimu už několik let, dopátrala jsem se hodně zajímavých informací a trochu mi spadla brada. Zjistila jsem, že první cibuloviny se takhle začali rychlit vlastně hned během tulipománie během 17. století, kdy tulipány byly poprvé velkým trendem a ceny jejich cibulí se šplhaly do astronomických částek.
My už dnes máme tulipány, narcisy nebo hyacinty skoro za domácí druhy, ale původem jsou to rostliny z Číny a kazašských stepí, které se do Evropy dostaly až během 16. století a to samozřejmě zásluhou holanďanů, jak asi všichni ví... Holandsko je od té doby cibulová velmoc. A já si nevím proč myslela, že cibulové vázy jsou poměrně nový trend!

A přitom doklady o pěstování hlavně hyacintů v cibulových vázách jsou v různých publikacích už z 18. století a někde jsou dokonce tyhle vázy znázorněny i v obrazech slavných mistrů!


jako třeba v tom od Philipa Rousseaua z roku 1850,
který vlastní rotterdamské muzeum


přehled cibulových váziček nabízených newyorskou firmou Henderson & Co. (19.stol.)
Nejvíce se cibulové vázičky vyráběly v zemích, kde byly cibuloviny hitem. Nejdekorativnější vázy na nožičkách a v různých stylech vznikaly ve Francii, velmi populární byly v Anglii, hlavně během Viktoriánské éry a pro zdejší trh byly údajně hojně vyráběné v Čechách! Oj, kde ty časy jsou! Velmi krásné a jednoduché cibulové vázičky vznikaly samozřejmě i v Belgii, Holandsku a ve Skandinávii. A protože to byla opravdu oblíbená dekorace a vznikalo spousta různých druhů a stylů, staly se předmětem sbírek a po světě existuje mnoho sběratelů, kteří vlastní úžasné sbírky cibulových váziček. V Holandsku je to dokonce tak populární, že vznikl i Klub sběratelů cibulových váziček! Taky kde jinde, že? 


sbírka Patricie Coccorisové, která napsala o cibulových vázičkách knihu 
The Curious History Of The Bulb Vasezdroj
Mrkněte na některé sběratele a jejich kousky třeba tady nebo tady nebo tady. Musím říct,že jsem se nemohla nabažit a strávila jsem prohlížením nejrůznějších typů a pročítáním všech článků skoro celý den... to jen jako upozornění ;-) 

Je mi tedy stále větší záhadou, jak to, že je tak strašně těžké nějaké cibulové vázičky sehnat. A teď nemyslím ty starožitné, ale ty obyčejné, dnešní, moderní, nově vyrobené, vlastně jakékoliv. Prostě se na ně nějak zapomíná, sběratelé si hledají ty staré a o nové asi nikdo nemá zájem, jinak si to neumím vysvětlit. 
V Zahradě na niti se ale stejně snažím mít vždy nějaké k dispozici, momentálně najdete v nabídce menší lila cibulové vázičky na malé cibuloviny jako jsou modřence, irisy nebo drobné narcisky, různobarevné cibulové vázy a reliéfové zelené cibulové vázy na hyacinty a větší cibule, kouřové cibulové vázy na střední cibulky třeba narcisků. A největší lila cibulové vázy na cibule jako hyacinty či amarylisy.Cibulové vázy se zároveň dají použít jako ideální na klíčení avodkádových pecek, aniž byste museli do pecky zabodávat párátka. Nejlépe se mi osvědčila velká lila cibulová váza.
Cibulové vázy jsou dělané speciálně pro tento účel, proto mají v horní části tzv. mističku, do které se postaví cibulka, ve spodní části je pak nádoba rozšířená na vodu pro kořeny. Voda se do vázy naleje jen do poloviny, aby cibule nikdy nestála ve vodě a neshnila. Na dno vázy se můžou dát i kamínky, aby se zajistila co největší stabilita.

(dále inspirační fotky z pinterestu)Momochodem, víte že tulipány, hyacinty, narcisy i modřence nejsou naše původní rostliny, ale pochází z Číny a z kazašských stepí? Do Evropy se dostaly až v 16. století a říká se, že jedny z prvních modřenců rostli v Jelením příkopě Pražského hradu. Taková jarní exotika na kterou už jsme tak zvyklí, že jsme si jí skoro přivlastnili. Já jsem si docela dlouhou dobu myslela, že rozhodně aspoň tulipány jsou naše původní cibuloviny. Na našem území je ale z jarních cibulovin původní jen sněženky a bledule.Mimo jarní cibulovou sezónu cibulové vázy ale také najdou využití na menší kytičky nebo v nich můžete nechat kořenit řízky pokojových rostlin nebo nechat vyklíčit různé pecky...
Na rychlené cibule se ale dají použít i úplně obyčejné vázy, které třeba zrovna máte doma a mají příhodný tvar, třeba jako tyhle...


zdroj: pinterest
Co vlastně znamená rychlení cibulovin? 

Prostě urychlení jejich kvetení, abychom nemuseli čekat až do jara, a to se u cibulovin děje teplotou. Tradiční postup je, že cibuloviny zasázíte na podzim do květináčů a truhlíků a začátkem roku je přenesete ze zahrady nebo balkónu domů, kde díky vyšším teplotám začnou růst a následně i kvést v domnění že jaro je tady... prostě taková cibulová mystifikace...

Pokud chcete cibule rychlit v cibulových vázičkách, pak je nezasadíte do země, ale jen je umístíte na chladné místo, kde nemrzne, třeba do sklepa, do garáže nebo do ledničky, kde by ideálně měli být 8 týdnů. V lednu je vyndáte a umístíte na cibulovou vázu v které je voda do místnosti s pokojovou teplotou. Cibule pomalu pustí kořeny a začnou klíčit. Nejzábavnější na tom je ten celý proces kořenění, pučení a růstu pozorovat...Pokud jste si na podzim nekoupili cibule, už je teď na jaře asi neseženete, ale nevadí, do cibulových váziček se totiž dají použít i ty, co jsou teď k dostání v obchodech už narašené! Prostě jen opatrně odstraníte zeminu z kořenů, kořeny propláchnete a je to...


Také to tak dělám, protože na podzim většinou mívám jiné starosti než myslet na cibule na jaro. Navíc je to záruka, že vám cibule vykvetou, není totiž většího zklamání, než že se pipláte s cibulí z loňského roku a ona pak nevykvete. To se často děje u hyacintů, které se kvetením úplně vysílí a druhý rok pak nevykvetou.Děláte si doma nějaká cibulová aranžmá? A jaké jsou vaše nejoblíbenější cibuloviny?

18 komentářů:

 1. Nádherné:-) Mystifikaci nestíhám,tak aspoň pak na jaře jásám, když se mi cibuloviny probouzejí na zahradě. O to víc, že od podzimu zapomenu,kam všude jsem je nasázela😅

  OdpovědětVymazat
 2. Nádherné. Tyhle jarní cibulky taky miluji - vždyť znamenají jaro. Zaujalo mě, že na čtvrtém obrázku je v malé vázičce žalud s dubovými větvičkami. To by mě nenapadlo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cibulov vázičky se právě dají využít celoročně... na kořenění řízků nebo právě na klíčení pecek, třeba těch od avokáda nebo žaludů a jak to potom vypadá krásně, že?

   Vymazat
 3. Výborné téma pro dlouhou zimu. Včera jsem našla v dílně ztracený květináč plný tulipánových cibulek. Původně jsem je chtěla ještě dát do země, ale Váš článek mi vnuknul jiný nápad, budu je rychlit. Snad se povedou.
  Díky za inspiraci.
  Zdraví Míša

  OdpovědětVymazat
 4. To je výborný článek, ten mě tak nabil a bavil! <3 Děkuju.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já jsem spíš zvědavá, jestli máš doma nějakou cibulovou vázu, sběratelko! ;-)

   Vymazat
 5. Ted jsi mě inspirovala, nějaký seženu a budu je pozorovat, abych koukala na neco krásného a uteklo mi čekání na porod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak doufám, že kvůli tomu nezjistíš, že máš fóbii z kořenů, jako moje kamarádka :-D

   Vymazat
 6. Leni, krása!! Díky za inspiraci! Myslíš, ze bych to mohla zkusit i s Amaryllis? Mam pár cibulek a nejak se nechtějí letos probudit . Díky Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Jano! určitě to jde i s amaryllisama! Jen je vždycky potřeba aby cibule byly vždycky přes zimu někde kde je chladno, ale nemrzne, ta změna teploty a přítomnost vody je pak probudí ;-) přeju hodně zdaru a zdravím do Cerekve!

   Vymazat
  2. Super Leni, diky! I od nas všech pozdrav do Prahy! :-)

   Vymazat
 7. Můžu mít ve vodě stvol prastaré Aloe Vera?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. určitě můžete zkusit, ale je otázka, jestli ve vodě neuhnije... možná bych jí radši píchla do vlhkého písku a dala někam kde není zima, možná pod sklěněný poklop, aby měla dobré kořenící klima... a jestli máte prášek a kořenění, tak ten by dost pomohl!

   Vymazat
 8. Milá Lenko, děkuji za super článek. Vázičku z čirého skla sháním už pár měsíců, ale když se ptám v květinářstvích, tak na mě hledí, jako bych poptávala nějakou exotickou věc, "přitom taková blbost" že? :-D Takže budu hledat dále a asi teda nahlédnu i do nějakých starožitností, to mě nenapadlo, že by tam mohli mít něco takového, díky za tip.
  Napadlo mě dát od té vázičky i normální cibuli, aby pustila zelenou cibulku a měla bych pak zelenou cibulku na chleba i v zimě.
  Hezký den přeji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tak, u nás tenhle způsob rychlení cibulovin neznají ani květinářky, také jsem se podivovala :-)
   A cibuli určitě zkuste, když poroste hyacint, proč by ne cibule!

   Vymazat
 9. Miluju hyacinty <3 už se tak moc těším na jaro!

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentáře!