19. října 2015

Kladno, to je to město!

Ač 30 kilometrů od Prahy, nikdy jsem na Kladno nezavítala, zdánlivě totiž není proč, kromě náměstí tady dalo by se říci nic není. Pokud ovšem nejste milovníci industriální krajiny jako já... byl by to velký omyl! Svou lásku k industriálnu jsem přiznala už třeba v příspěvku o berlínském parku SüdgelandeA když se na Prampouchu objevila vycházka do industriálního Kladna s architektem Petrem Kučerou, bylo jasno.

Díky pošmournému říjnovému počasí, který krajině dodal atmosféru jak z apokalyptického filmu a výkladu pana architekta, který stručně a jasně nastínil jak historické reálie, architekturu, tak průmyslovou revoluci, to byl zážitek opravdu velmi sugestivní. 


kladenské náměstí

fakt jsem netušila že huť Poldi se jmenuje po manželce továrníka Leopoldině Wittgesteinové, jsem zvědavá jestli po mě můj muž jednou taky něco pojmenuje...
Vojtěšská huť na konci 19. století

ředitelská vila

 

zásobník na železnou rudu

Nyní a před 100 lety (prostřední část budovy zůstala zachována)


areál koksovny, jejíž výroba byla ukončena v 80. letech 20. století 

"oba kouří"

areál koksovny ve 40. letech 20. stoletízavážecí věž koksovny z mlýnice na uhlí


ségra už si vyhlíží hák, na který by šlo pověsit šálu...


vápenné pece 

výhled ze zásobníku na železnou ruduzásobník na uhlí s železniční vlečkou, na obzoru Kladenský kostel vápenné pece, jediná kulturní památka v areálu
škumpa
Atmosféra se dost dobře nedá popsat, 2D na to prostě nestačí. Doporučuji se tam zajet podívat a prolézt si to na vlastní kůži, stojí to za to. Většina areálu je otevřená/vstup na vlastní nebezpečí. Stavby jsou betonové, takže kromě závratí není třeba se bát, že by se člověk někam propadl. Průzkum na vlastní pěst nám byl doporučen a bez něj by to byl pouze tak 30% zážitek.


Více informací o Vojtěšské huti na Kladně a mapku naučné stezky po ní najdete zde. Co vy a industriální krajina?

2 komentáře:

  1. wow, skvělý tip!! Taky mě takováto místa baví:-)
    btw. včera jsem předávala mamce k narozeninám aerárium od vás a radost veliká!! díky!

    OdpovědětVymazat
  2. Přečetl jsem knihu L.Čumby WKF,zajímavá.Autor se zamýšlí nad filosofem L.Witgnsteinem.Zaujal mě výńatek z redakčního nekrologu kladenské Svobody,kterou vedl A.Zápotocký."Železobaron K.Wittgenstein zemřel".Šel ku předu přes hromady dělnických těl..Samá dělnická krev!" Tento druhý dělnický prezident prošel výhní Velké války i můj otec jí prošel s kulkou v rameni od Rusů někde v Haliči a zůstala mu až do smrti v rameni.A.Z měl hodně tvrdý život za II.svět války se dostal se konc. tábora,kde se stal kápem a rozhodoval o životě a poslal údajně několik Holanďanů na smrt .Holanďany byl ozn. za vál. zločince.Přeskočím ,jak nás Prozřetelnost zaskočí.V Srebrenici jednotka holanské armády/MP/ v bojovém stavu nezabránila popravám na druhém konci města.Řidič Lojek také špatně zajel v Sarajevu a G.P. dvakrát náhodně vystřelil a dva mrtví.R-U bylo k Židům velmi vstřícné a oni si toho považovali,ale vyhlásilo válku Srbsku a agónie za étyři roky skončila, Náš reg. spisovatel J.Kárník,jinak lékař c.a k. nadporučík ve svém fejetonu " Převrat na vojně,popisuje rozpad R-U a jak přesvědčoval žid.lékaře ,kolegu od Pardubic,že to pro ně bude v republice lepší jak za R-U.Za 20 let byl konec a následoval holokaust,tvrdá realita i s Masarykovou republikou.Nástroj Prozřetelnosti A.Z se stal druhým dělnickým prezidentem.Jenom zíráme a zírají i ti co mají ak. vzdělání.Na Dříni jsem uváděl do provozu pecní úsek a kolega mi ukazoval jak musel být odstřelen stometrový komín ,protože vibrovala a byl nahrazen novým.Jako sedmiletý kluk jsem dostal nečekaný úder do zubů,zemřel mi otec a úděl ousidera si nesu dodnes a to je mi přes 70 let,ještě že jsem měl dva starší bratry a mámu ,která to nevzdala.

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentáře!