Jak osázet sukulentní terárium už jsem podrobně popsala v jiném příspěvku, tak teď se můžeme vrhnout na to vlhkomilné:
1/ volba vhodné nádoby pro vlhkomilné terárium
Na rozdíl od sukulentního rostliného terária, vlhkomilné terárium by mělo být co nejvíce uzavřené, aby se v něm dobře drželo vlhko. Pokud jste terárium nikdy neosazovali doporučuji alespoň pro začátek zvolit nádobu, do které strčíte ruku. Terária s úzkým hrdlem se osazují o poznání hůře a chce to mnohem větší dávku trpělivosti a šikovnosti.
Můžete zvolit klidně i nádobu s víkem či špuntem, vlhkomilná terária můžou být i zcela uzavřená, voda v nich cirkuluje a jsou pak prakticky bezudržbová. Můžete se inspirovat třeba u jednoho anglického džentlmena.
Pro představu si vybrané rosltiny postavte vedle terária, abyste lépe odhdli, co se vám do terária vejde. Z rostlin na fotce jsem do terária nakonec použila jen části rostlin. Ty se v teráriu časem rozrostou podle toho kolik budou mít místa.
3/ příprava terária a ingrediencí
Terárium by mělo být čisté a suché, aby se na něj nelepili kousky materiálu. Pro osazení vlhkomilného terária toho nepotřebujete moc, kromě nádoby a rostlin budete ještě potřebovat:
- drobné kamínky na drenáž
- větší kamínky jako dekoraci
- substrát na pokojové rostliny
- pomocné nástroje jako lžičku, případně velkou pinzetu
- odměrku s hubičkou na zalití a očištění terária
4/ drenáž jako základ
Na dno terária nasypeme asi 2 - 3 cm vrstvu drobných kamínků, které budou sloužit jako odvodňovací drenáž, aby měla kam odtéct přebytečná voda a substrát tak nebyl přemokřený.
5/ osázení rostlinami
Na drenážní vrstvu z kamínků dejte 1 - 2 cm substrátu a prsty udusejte. Substrát by neměl být moc mokrý, ideálně pouze vlhký, aby zbytečně nešpinil stěny terária a aby bylo možné terárium po osázení zalít a tím terárium i rostliny uvintř očistit. Pokud by byl substrát příliš mokrý nebudete moci do terária přilévat další vodu a zbytky substrátu na stěnách a rostlinách zaschnou a po té se špatně odstraňují.
Někdo mezi drenáž a substrát dává ještě vrstvu rozdrceného aktivního hnědého uhlí údajně jako ochrana proti nežádoucím bakteriím a plísním. Z mé zkušenosti to není potřeba, do žádného z mých terárárií jsem nikdy tuto vrstvu nedávala a fungují perfektně.
Na vrstvu substrátu postupně přidáváme jednotlivé rostliny a doplňujeme okolo dalším substrátem tak, aby kořeny rostlin byly zcela zasazené a vznikla alespoň 5 cm vrstva zeminy.
6/ dekorování kameny a mechem
Na závěr terárium už jen doplňují kameny, nejlépe různých velikostí, aby to vypadalo co nejpřirozeněji. Můžete klidně nechat i bez kamení nebo přidat kus kůry či klacík z lesa nebo naopak nějaký větší kámen z dovolené, co se vám válí na poličce...
Další inspiraci pro tvorbu terárií najdete v mém albu Terrariums na Pinterestu.
A pokud se na tvorbu terária necítíte nebo chcete reprezentativní kousek jako dárek, můžete si vybrat
z již osázených vlhkomilných terárií v Zahradě na niti.
Zavřené vlhkomilné terárium či Vlhkomilé terárium "Vzkaz v lahvi"
najdete je i na e-shopu, jen vyzvednutí je samozřejmě pouze osobně...
Organické vlhkomilné terárium s kapradinou a mechem
Děkuji za návod. Zajímalo by mne, kde koupit takové malé sazeničky? Řízek fitónie jsem si už dala do lahvičky s vodou k zakořenění, ale ledviník mám jen docela veliký a nic jiného vhodného asi doma nemám.
OdpovědětVymazatEvo, malé rostliny do terárek mám k prodeji třeba já nebo zkuste nějaké květinářství nebo botanickou zahradu nebo se poptat po známých a ukořistit řízek ;-)
VymazatDěkuji za odpověď. Doufám, že se dostanu na štafetu a nějakou pidi rostlinku si koupím.
VymazatVypadá to dost zajímavě, hlavně ta izolovanost je fascinující. Já ale zůstanu i pár svých sukulentních terárií, jsem ráda rostlinkám blíž :)
OdpovědětVymazat