27. srpna 2018

Jak pěstovat sukulenty a kaktusyKaktusy a sukulenty nejsou náročné rostliny a péči o ně zvládne každý. V tomhle případě je totiž méně péče více! 
Stejně jako u každé rostliny je dobré zjistit odkud zhruba pochází a jaké má podmínky ve své domovině. I když ale zrovna neznáte jméno vašeho kaktusu nebo sukulentu, nevadí, péče o sukulenty a kaktusy je  totiž až na výjimky stejná. Jsou to rostliny původem z pouští, stepí či vysokých hor a mají jednu společnou vlastnost, totiž že dokáží zadržovat vodu a přežít tak nepříznivá období sucha.

A jak se vlastně liší kaktusy od sukulentů? Je to úplně jednoduché!


Kaktusy se říká sukulentům, které mají TRNY
A sukulenty jsou všechny rostliny s dužnatými listy, které zadržující vodu


Třeba tyhle něžné echeviery

Pro kaktusy i sukulenty jsou charakteristická dvě vegetační období od kterých se odvíjí i péče o ně. Je to období růstu a období vegetačního klidu.


Mammillárie, jedny z nejméně náročných kaktusů, které krásně kvetou

Období růstu 
trvá od časného jara do pozdního podzimu. Je to období, kdy mají kaktusy a sukulenty nejvhodnější podmínky k růstu.  Dny jsou dlouhé a poskytují dostatek slunce, a proto rostliny vyžadují pravidnelnou zálivku, aby mohly dobře růst. Zalévejte je jednou týdně do misky, nechte nasáknout a přebytečnou vodu vylejte. V období růstu můžete občas rostliny i přihnojit.

Období klidu 
nastává v zimě, když se ochladí, dny se zkrátí a sukulenty a kaktusy hybernují - nerostou a čekají na příznivější podmínky. Mají v sobě vody dost, takže neuschnou. Začněte prodlužovat interval mezi zálivkami. Pokud pěstujete rostliny při celoroční pokojové teplotě, nechte substát vždy před dalším zalitím vyschnout. Budou vyždovat více vody než když je zimujete v chladném prostředí, ve kterém se přes zimu prakticky nezalévají. 
Jestli máte možnost rostliny umístit např. mezi špaletové okno, do zimní zahrady či do světlé chodby, kde se netopí, udělejte to a přes zimu je pak vůbec nezalévejte. Nemusíte se bát, že by mezi okny zmrzly, kaktusy i sukulenty vydrží i krátkodobý mráz, pokud nebyly před tím zalité. Některé druhy zvládnou i přezimování venku, pokud je zajistíte, aby do nich nenapršelo či nenasněžilo. Přezimováním v zimě je pak větší šance, že vám kaktus vykvete.


Vzhledem ke svým přirozeným domovinám, vyžadují sukulenty i kaktusy hodně světla, ideálně celoročně slunečnou polohu. Pokud rostlinám 
nemůžete dopřát dostatek slunce, musíte je velmi málo zalévat a také počítat s tím, že bez dostatku slunce nikdy neboudou vypadat krásně a nejspíš ani nevykvetou. 


Správná péče přináší ovoce! Kvetoucí mammillárie!

Že děláte někde chybu se projeví většinou tak, že váš kaktus nedrží tvar a vytahuje se nebo má váš sukulent tenké a slabé přírůstky. Je to způsobeno nedostatkem světla, přílišnou zálivkou nebo obojím. U sukulentních druhů rostlin i kaktusů platí pravidlo, že pokud si nejste jistí, jestli zalít nebo ne, tak radši ne, méně péče je v tomto případě více... 


Takhle přesně to vypadat nemá...
Moje opuncie, která se přes to, že jí zalévám velmi velmi málo, táhne za světlem a dělá spoustu takhle malých úzkých přírůstků místo jen pár těch kulatých širokých... má prostě nedostatek slunce, ale víc bohužel dělat nemohu. Takhle vyrostla z těch původních třech kulatých výhonů za 4 roky, během nichž jsem jí zalila asi tak 8 x...
A takhle by to vypadat mělo... vidíte ten rozdíl

Kaktusy i sukulenty nepotřebují velké květináče, vystačí si s málem, potřebují ale propustný substrát s dobrou drenáží, ve kterém se nedrží voda. Ideální substát na sukulenty si snadno namícháte, stačí použít substrát na pokojové rostliny a písek v poměru 1 : 1. 


Krásná aloe, kterou jsem ukořistila na jedné Rostlinné štafetě a mám z ní velkou radost

Pokud máte možnost rostliny letnit venku, je to to nejlepší, co pro ně můžete udělat. Od pozdního jara je můžete umístit ven, s přibývající sílou slunečních paprsků to pro ně bude jako ozdravovna. Kaktusy snesou více slunce než sukulenty, ale všeho s mírou! Pozor na rozpálené balkóny a terasy, kde beton a kov sálá horko dlouho do noci, některé podmínky mohou být fatální i pro takové rytíře jako kaktusy.

Krásně rozkvetlý rhipsalis na jedné venkovské zahradě

Soukromá sbírka kaktusů mého pana kaktusáře


Naše žižkovské okno na balkón je jediné místo, kde je aspoň trochu slunce, takže jediné místo u nás vyhrazeno pro kaktusy a sukulenty... možná se i jednou dostanu k tomu, že si tam vyrobím skleněnou poličku

Já osobně pěstuji kaktusy a sukulenty už od ranného dětství, pamatuju si, jak jsme byli asi ve třetí třídě na výstavě kaktusů v botanické zahradě, odkud jsem si přinesla první kaktus a od té doby je sbírala a kupovala si stále nové a nové druhy a tvary a měla je vyskládané na okně a snila o tom, že je jednou sesadím do jednoho velkého květináče. 
Teď mám jen takovou menší sbírku, co se mi vejde mezi okna, ale sním o tom, že jednou budu mít skleník napěchovaný k prasknutí!


Výběr nejrůznějších druhů kaktusů a sukulentů od mého pana kaktusáře najdete v Zahradě na niti.

A co vy a pěstování sukulentů? Máte nějaké rady, tipy a triky jak na ně?

6 komentářů:

 1. Povedený článek, díky! Já mám tip pro začátečníky, kteří mají balkony, terasy nebo třeba zahrady. Mám slabost pro kaktusy rodu Echinocereus. A to proto, že v přírodě žijí v místech, kde zažijí krátkodobě období mrazů. Tudíž u nás klidně a bez ztráty květinky přečkají zimu venku! Akorát na ně nesmí sněžit nebo pršet, prostě musí být v suchu. Já je mám na dvorku. Celý rok. Zaleji je jen později na jaře a v létě když prší a je vlhký vzduch. Takže letos jsem je zalila možná tak 3x. Zima jim vlastně svědčí, na jaře při troše štěstí kvetou. Venku mám i jednoho kaktusího seniora, kterému by mělo být už určitě třeba 20 let. Není to mrazuvzdorný druh, ale zjistila jsem, že je mu v zimě venku lépe, než kdybych ho vzala domů do tepla. Jednou mi na něj dokonce zavál vítr hromadu sněhu, chudák se trochu zhroutil, ale PŘEŽIL. Jsou to fakt rytíři, borci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za skvělý tip! Spousta kaktusů a sukulentů pěstovaných celoročně venku je k vidění i v pouštní části Botanické zahrady v Troji, moc doporučuji, jestli jste tam ještě nebyli, je to nejteplejší svah v Praze... Jsou to prostě neuvěřitelné rostliny!

   Vymazat
 2. Lenko, skvělý článek, díky! Prosim tě a co mám dělat s odkvetlými dlouhými květy netřesků? Mám to odštípat? Je toho plný květináč, bojim se, aby mi to ty mateřské netřesky nevyčerpalo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, tak to tě můžu ujistit, že ne, protože jak růžice netřesku vykvete, po odkvětu odumírá, ale vždy vytvoří spoustu nových odnoží, které jí následují...
   Takže pokud ti esteticky vadí, můžeš květy odstříhat, jinak bych je tam klidně nechala.

   Vymazat
  2. Tak dobře, chvíli to tam ještě nechám. Dík! :)

   Vymazat
 3. Mela dotaz ohledne letneni. Kaktusy a sukulenty letnim a pres zimu jsou bud ve skleniku nebo ve sklepe a nevsimam se jich a jsou paradni ...ale... letos chci letnit i pokojovky a ted me zajima jestli se da letnit i senecio (kdyz je to taky ten "sukulent") a pripadne jaky by byly vhodne podminky? Diky moc!

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentáře!