17. září 2013

Na zelené vertikální vlně

Jsem obdivovatelem rostlin, zvlášť když se dají někam pověsit, zavěsit či zaháknout. A tak zbožňuju tzv. vertikální zahrady, zahrady na stojato. 
Nejznámější jsou zelené stěny od Francouze Partica Blanca, najdete je po celém světě, spousta jich je k vidění v Paříži, možná už jste i nějakou viděli a ani o tom nevěděli. Trochu mě mrzelo, že jsem při návštěvě Paříže objevila jen jednu, čekala jsem, že natrefím na vícero, špatná příprava, no, ale určitě jsem v Paříži nebyla naposledy... 


budova Nadace Cartier

Jednu jsem objevila na pařížském letišti Charlese de Gaulla při cestě do Mexika, tak si vzpomeňte, až někam poletíte z Paříže! Je vidět, že je ještě čerstvá, rostliny se ještě nestihly přerůst a je krásně vidět organická vlnovka.


pařížské letiště ChDG


Člověk si hned něco takového představuje doma na stěně v obýváku. Údržba takové vertikální zahrady ale není jen tak, a tak je to záležitost náročná a nákladná, nic pro domácnost.


Na DesignBloku 2012 byl k vidění úžasný obraz z norského lišejníku i obraz z rostlinných epifytů. Na ceny se radši vůbec neptejte.

obraz z lišejníků, barevnost odpovídá reálu a je prý přírodní (!)


obraz s parožnatkou

Ale jeden způsob, jak si pořídit vertikální zahradu domů přece jen je! A je neuvěřitelný, že to může být prostý, nenáročný na péči a dostupný každýmu. Objevila jsem totiž systém HOH! od italské značky Ortisgreen. Každý si tak může Hang Oasi Home!... zavěsit doma oázu!

HOH! je vlastně taková plastová krabice s otvory, do které se zasází vybrané rostliny do vodou nasáknutého rašeliníku.


moje první vertikální zahrada

Krabička se pak pověsí na zeď a zalévá se asi jednou týdně tak, že do horní části nalijete skleničku vody. Voda se postupně vsakuje do rašeliníku a dole je záchytný systém pro případ přelití, nikde nic neteče a zeď zůstává suchá. Zkouším HOH! už od června a musím říct, že to funguje báječně.

Krabičky se dají věšet nad sebe nebo vedle sebe a můžete tak vytvořit vegetační obraz v různých velikostech, jen podle své fantazie.Rostlinné obrazy HOH jsou nově k dostání u mě v Zahradě na niti, kde najdete jak osázené kousky, tak prázdné obrazy, které si můžete podle návodu samy osázet. 

1 komentář:

  1. Ty jo,
    tady se člověk ochytří ... :o)

    Všecko supr trupr krásné moc!

    OdpovědětVymazat

Děkuji za komentáře!