9. dubna 2017

Himmeli

zdroj
Himmeli se říká těmto prostorovým geomterickým objektům, které se zavěšují do prostoru hlavně na sever od nás, ve Finsku a ve Švédsku. Název himmeli je odvozen od slova himmle, neboli nebe. 
Závěsné objekty složené částo z více oktahedronů se věšely nad stoly na nitkách hlavně o Vánocích. Vyráběli se nejčastěji z obilných slámek a měli být zárukou hojné úrody do dalšího roku.


Ve Finsku i Švédsku se tato tradice stále ještě dodržuje, možná i proto, že himmeli svojí jednoduchostí dokonale zapadají do severského designu. Variant na toto téma je nekonečno a tak se v duchu tradice začali himmeli vyrábět i z mosazných trubiček, brček či mědi. 

Himmeli je krásný příklad, jak lze tradiční prvek úplně jednoduše využít v moderním interiéru. Tak tady pár fotek pro inspiraci... 

zdroj

zdroj

zdroj
zdroj
zdroj
Nejvíc mě z moderních variant oslovily samozřejmě závěsné himmeli na tillandsie. Jsou na tyhle epifytické druhy rostlin žijcích jen ze vzdušné vlhkosti jako dělané. A tak když za mnou jednou do Zahrady na niti přišla Gábina a přinesla svoje dokonalé himmeli, zajásala jsem.Geometrické závěsy jsou ručně vyrobené z mosazných trubiček a jsou k dispozici v  pěti variantách. 

Himmeli lze doplnit třeba tillandsií, ale moc pěkně vypadá i samotný, vynikne pak jeho geometrická jednoduchost.


Himmeli závěsy jsou k dostání v Zahradě na niti ve Školské a už jsem je přidala i na eshop!


Více inspirace najdete také v mém albu Himmeli na Pinterestu.

1 komentář:

Děkuji za komentáře!