11. února 2014

DIY/ aerárium se sukulentem

Osázet si aerárium je vcelku snadné a protože docela často dostávám otázku, jak se to vlastně dělá, ráda bych vám ukázala, že to opravdu zas tak složité není!

/Co budete potřebovat/

1/sukulentní rostlinu či rostliny - je potřeba vybrat takový exemplář, který budete schopni prostrčit otvorem aniž byste ho moc poničili

2/okrasnou drť pro sukulenty - lze použít prakticky cokoliv dostatečně propustného, písek, pemzu, lávovou drť, antuku, různěbarevné štěrky, vše nejlépe prané, ale suché

3/substrát pro sukulenty - já používám pemzu
4/okrasné kamínky pro "final touch"

5/nástroje pro osázení, já vystačím s kávovou lžičkou a pinzetou

6/skleněné aerárium - výběr vhodného tvaru a velikosti je důležitý, pro začátek je vhodné zvolit dostatečně velké aerárium, kde je dostatek místa pro substrát i prostor pro rostlinu, různé velikosti a tvary k dostání v Zahradě na niti

7/dostatek trpělivosti/Jak na to/


Nejdříve si připravíme rostlinu. Vyndáme jí z květináčku a co nejšetrněji oklepeme přebytečnou zeminu. Většinou je také potřeba mírně zmenšit původní bal, abychom ho byli schopní prostrčit otvorem aerária. Snažíme se při tom co nejméně poškodit kořeny.


Vybereme si drť takové barvy, aby rostlina v aeráriu co nejvíce vynikla. Jde o to, aby okrasná drť byla jen po stranách aerária, zatímco uvnitř bude rostlina zasazená do substrátu pro sukulenty. V tomto případě jsem vybrala praný písek.

Začneme tak, že na dno dáme dvě lžičky drtě a po té se snažíme udělat menší důlek a nasypeme další lžičku kolem stěn aerária.

Do důlku vsypeme několik lžiček substrátu pro sukulenty, až se vytvoří kupička, kterou po stranách opět doplníme okrasnou drtí. 

Dejte pozor, aby základ nebyl moc vysoko, zkuste si dát bal rostliny vedle aerária, abyste odhadli, výšku základu.
Vrchní část balu by měla být cca 0,5cm pod spodním okrajem otvoru, abyste ho byli schopní ještě překrýt drtí.

Nyní otvorem opatrně prostrčíme rostlinu a umístíme ji doprostřed aerária. Stěnu aerária dokola obsypáváme tenkou vrstvou drtě. 

Prostor mezi drtí a balem rostliny vyplňujeme substrátem. 

Je potřeba postupovat pomalu a nezbrkle, aby se nám materiály nesmíchaly a zvenku byla vidět pouze okrasná drť.

Postupujeme v tenkých vrstvách, trochu drtě kolem stěn a doplníme substrat kolem balu, pak zase vrstva drtě kolem stěn a tak dále...

...až máme bal rostliny zarovnaný těch cca 0,5cm pod spodním okrajem otvoru.

Nyní si připravíme další rostlinky tak, aby měly co nejmenší bal.

A pinzetou je zasadíme do prostoru mezi bal větší rostliny a vnější okrasnou drť.

Dorovnáme trochou substrátu 

a celý povrch zasypeme drtí. Pokud jsme správně odhadli umístění balu rostliny, drť by nám neměla vypadávat otvorem.
Pokud se vám to na poprvé nepovedlo odhadnout je možné to zachránit tím, že do vchodu umístíte větší kamínek proti vypadávání drtě ven.


A teď už jen "final touch" 
naaranžujeme do kompozice kameny...

... a je to 

hotovo!
Vlastně ještě zbývá jedna věc! Zálivka!

Aerária se sukulenty zalévám lžičkou, abych předešla přelití. Jakmile nalijete dovnitř moc vody, už jí nikdy nedostanete ven a rostlina nejspíš uhnije, tak na to pozor!

Sukulentům stačí málo, přes zimu zalévám tak jednou za tři týdny (je málo světla, tak aby se netáhli za světlem), přes léto zalévám jednou za týden až za deset dní.A teď už jen vymyslet, kam aerárium pověsit. Mělo by to být určitě místo, kde je dostatek světla. Bez něj se sukulentům moc nedaří.

Pokud byste rádi i nároznou videoukázku, tak mrkněte sem na úryvek z pořadu ČT Polopatě s kterým jsem podrobný návod natočila.

Jsem moc zvědavá na vaše výtvory, tak až se na nějaké to aerárium vrhnete, nezapomeňte se pak pochlubit!

4 komentáře:

 1. To je taková nádhera! Já už jsem několikrát zkoušela různě sesadit sukulenty, ale mě se to prostě nedaří, někde dělám chybu, vždycky mi to chcípne :-( Zasíláte i poštou?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chce to hodně světla a málo vody, zvlášť u aerárií, kde se voda vypařuje pomaleji... hodně nenáročné jsou seda (sedum burrito), přes zimu je skoro nezalévám, aby se netáhly za světlem a doma v aeráriu na severním okně už je mám přes rok...
   ty Vám určitě vydrží!

   poštou posílám jen samotná aerária nebo aerária s tillandsiemi... mrkněte do e-shopu http://www.zahradananiti.cz/shop

   Vymazat
 2. Je to krásné, děkuji za inspiraci, už jsem si pořídila 3 aerária a mám z nich ohromnou radost :-) Jana

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentáře!