20. února 2024

Nejčastější příčiny žloutnutí listů

zloutnuti-listu-u-pokojovek-1


Nedostatek světla

je nejčestější příčina žloutnutí listů, zvlášť v zimním období, kdy je v našich podmínkách krátký den. Člověk má navíc často tendenci začít žloutnoucí rostlinu více zalévat v domění, že schne. Chce jí dopřát více péče a nakonec jí může doslova až upečovat k smrti.

 

Přelití

je další častou příčinou žloutnutí listů. Přelitím začnou rostlině uhnívat kořeny, nemá čím přijímat vodu a vlastně uschne, ač stojí ve vodě. Známkou přelití jsou také často černé fleky na listech se žlutým okrajem.

 

Přeschnutí

se taktéž projevuje žloutnutím a opadem listů. Podle mého pozorování přeschnutím listy žloutnou pomaleji, postupně a od spodu. Přelitím žloutne poměrně rychle celá rostlina. Nechat rostlinu přeschnout je většinou lepší než jí přelít. Rostliny se z přeschnutí vzpamatují spíš než z přelití. Jen pozor ať je po přeschnutí nepřelejete!

 

Škůdci

také způsobují žloutnutí, určitě je dobré se na žluté listy dobře podívat a zkontrolovat celou rostlinu, jestli se na ní nepasou nějaké brebery.

 

Stáří listů

Pokud vám nesedí žádný z výše zmíněných důvodů, proč by měl list zežloutnout, může být důvodem jednoduše i stáří. Žádný list nevydrží navždy a rostlina časem listy obměňuje. Nové listy rostou, staré žloutnou a odchází, je to přirozený prosces. A tak pár žlutých listů nemusí znamenat vůbec nic.

 

A jeden bonusový důvod

žloutnutí listů, který je také velmi častý, se dozvíte v článku na webu tady.

 

Pokud rostlině žloutnou listy, je třeba se zamyslet nad příčinou a pokusit se odvodit o který z těchto případů jde. Někdy je těžké na důvod přijít, ale znalosti a praxe pomáhají.


zloutnuti-listu-monstery-detail

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za komentáře!